Güç faktörü düzeltme yöntemlerinin incelenmesi ve bir uygulama devresinin gerçekleştirilmesi
Analyzing power factor correction methods and realizing an application circuit
  1. Tez No: 201174
  2. Yazar: TUNA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde yarıiletken elemanların ve buna bağlı olarak güç elektroniği cihazlarının kullanılmasının artmasıyla birlikte harmonik akımların şebekeye etkileri yadsınamaz hale gelmiştir. Şebekeden çekilen enerjinin kalitesizleşmesine neden olan bu akımların azaltılması ve akımın şekillendirilmesi üzerine çalışmalar yaparak güç faktörü değerinin uygun seviyelere çekilmesi bir gereksinim olmuştur. Yapılan bu tez çalışmasında ilk olarak cihaz ölçümlerinde hata, motorlar ve anahtarlama elemanlarında aşırı ısınmalar gibi sorunlara neden olan harmonikler ve bunları üreten elemanlar anlatılmıştır. Daha sonra ise bu harmonik akımların güç faktörüyle ilişkisi ve harmonik akımlara sebep olan elemanlardan konvertörlerin yapıları anlatılmıştır. Güç faktörü düzeltilmesindeki pasif ve aktif yöntemlere değinilmiştir. Son olarak da aktif akım şekillendirme yöntemleri incelenmiş ve bir aktif güç faktörü düzeltme devresi uygulaması gerçekleştirilerek sonuçlar incelenmiştir. Anahtar kelime
Özet (Çeviri)
Nowadays, as a result of increasing use of semiconductors and power electronics devices, current harmonics? effects on the electrical systems have become intolerable. Therefore, it has become essential problem to reduce these harmonic currents, which effect negatively the energy system quality, and shaping the current actively to achieve a good power factor. In this study, first of all, general information about harmonics, which causes measurement errors, overheating of motor windings and switchs etc., and most common harmonic sources have been given. After that, relation between harmonics and power factor has been mentioned and converters, one of harmonic sources, have been explained and analyzed. Passive and active power factor correction techniques have been mentioned, too. Finally, active current shaping circuits have been mentioned and an active power factor correction application circuit has been realized and results have been analyzed. Keywords : Power factor, power factor correction, harmonics, energy quality, current shaping.