Şebekeden bağımsız çalışan hibrid enerji sistemlerinde risk değerlendirmesi
Risk assessment in stand-alone hybrid energy systems
- Tez No: 201506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hızla büyümekte olan güç sistemlerinde talep edilen enerji her geçen gün artmaktadır. Bu gelisme insanoglunu, fosil yakıtlı enerji üretim sistemlerinin yüksek maliyetlerini ve çevresel etkilerini de göz önüne alarak, yeni enerji kaynaklarını kullanma yoluna sürüklemistir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının güç sistemlerinde kullanılmaya baslanmasıyla birlikte hibrid enerji sistemleri olusmus ve günümüzde enerji üretim sistemlerinde önemli bir yer kazanmıstır. Hibrid enerji sistemleri, sebekeden bagımsız çalısarak yükleri besleyebildikleri gibi, enterkonnekte sisteme baglanarak sebekeye de enerji saglayabilmektedirler. Tüm bu avantajlarının yanında özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekliliklerinin bulunmamasından dolayı hibrid enerji sistemlerinde yüklerin tam olarak beslenemedikleri durumlarla karsılasılabilmektedir. Bu çalısmada sebekeden bagımsız çalısan, rüzgar türbini + günes panelleri + dizel generatörden olusan bir hibrid enerji sistemi üzerinde, rüzgar ve günes sistemlerinin sürekliligi incelenmis ve sistem için risk degerlendirmesi yapılmıstır. Uygulaması gerçeklestirilen sistem, 250kW gücündeki bir yükü karsılayacak sekilde farklı senaryolar (Dizel+Rüzgar+Günes enerjisi hibrid kombinasyonları) gelistirilerek incelenmis ve olası arıza durumlarına göre risk degerlendirmesi yapılmıstır. Sonuç olarak her bir senaryo için beslenemeyen yük miktarı, yükün beslenemedigi yıllık toplam saat sayısı, dizel generatöre ait yıllık toplam yakıt maliyeti ve optimum senaryoya ait ekonomik çıktılar elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
In recent times, energy demand is more and more increasing due to increasing population and developing technology. Because of this fact, human being leads to use renewable energy sources since the costs and environmental effects of fossil fuels is high. With using renewable energy sources in conventional power systems hybrid energy systems arises and has gained an important role. Hybrid energy systems are both working stand-alone and grid-connected. In spite of major advantages of renewable energy sources, since hybrid energy systems have no continuity, they don?t supply to consumers at full-load in some cases. In this study, cost and risk assessment of wind and solar energy systems is performed for a stand-alone wind turbine + solar panels + diesel generator hybrid energy system. In the applied system, different cases (hybrid combinations of diesel + wind + solar generation) to feed a load of 250 kW are investigated and performed risk assessment for contingent fault conditions. Consequently, unenergized load amount, unenergized annual total hour, total hour diesel generator fuel cost for each case and economical magnitudes for optimum case are obtained.