Gömülü sistem tabanlı, uzaktan erişilebilen ve güncellenebilen elektrik enerjisi kalite analizörü
Embedded electric energy quality analyzer with updateabe and upgradeable from remote side features
  1. Tez No: 201507
  2. Yazar: ALİ KIZIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tezin amacı yazılımsal ve donanımsal yapısı ile bir elektronik cihaz tasarlayarak, ortaya enerji kalitesi analizörü çıkarmaktır. Gelistirilen analizör, veri edinim görevi yapan ve gerilim/akım sensörleri yardımıyla ölçtügü degerleri sıfır noktasını bularak bir periyod boyunca hafızaya alan bir elektronik karta sahiptir. Elektronik karttaki veriler, gömülü bilgisayara aktarılarak, MATLAB Sunucu Sayfaları (MATLAB Server Pages ? MSP) olarak nitelendirdigimiz yeni bir MATLAB arabirimine iletilmektedir. MATLAB Sunucu Sayfaları; n-katmanlı bir mimaride çalısarak, elde ettigi verileri kullanıcılara bir web sayfası üzerinden gösterebilen, verileri bir veritabanında tutabilen veya herhangi bir cihaz üzerinde MATLAB'ı kullanarak enerji kalitesine yönelik analizleri gerçeklestirebilen bir arabirimdir. Java ile tasarlanan arabirim, tezin haricinde su an Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi nsaat Mühendisligi Bölümü DPT Projesi kapsamında ve Atina Teknik Üniversitesi ? Yunan Enerji Bakanlıgı ortaklıgında EMIR projesinde islem motoru olarak da kullanılmaktadır. Elektronik cihaz, veri edinim kartı ve gömülü sistem ile birlikte bir enerji sisteminin gerilim, akım, güç degerlerini ölçebilir ve harmonik analizini yapabilir bir durumdadır. Cihaz ile birlikte istenilen senaryo analizleri de yapılabilir. Örnegin, enerji sistemine eklenecek bir yükün enerji kalitesinde nasıl bir degisiklige sebep olacagı analiz edilebilir. Gelistirilen cihaz, sistem ve ag mimarisi ile uzaktan yönetilebilir ve çalıstırılabilir. Enerji sistemine yerlestirilecek bu cihaz ile firmada yetkin çalısan bir kisiye ihtiyaç kalmadan danısmanlık hizmeti de verilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to introduce an energy quality analyzer that has both hardware and software sides. Developed analyzer has a data acquisition card, which uses voltage/current sensors to measure a period of values by zero detection method and this card stores these values to RAM. The data acquisition card send these stored data to a embedded PC running MATLAB Server Pages. MATLAB Server Pages is a new framework for MATLAB software. MATLAB Server Pages framework supports n-tier architecture so it can visualize the data on a web page, can store the data on a database and can use any MATLAB installed computer to calculate energy quality units. The framework is developed under Java coding and now it is being used by Department of Naval Architecture of Yildiz Technical University for Prime Ministry State Planning Organization KAAN project. And also Athina Technical University ? Greek Energy Ministry cooperation uses MATLAB Server Pages for energy management and intelligent reporting. Belonging data acquisition card and embedded PC in developed analyzer can measure voltage and current values and can analyze energy harmonics. Moreover, it has a scenario feature, so it is possible to know the energy quality variance in case of a new load installation. The system and network architecture of the developed anayzer has remote management and remote processing features too. Any energy consultant can run the device and make analysis.