Oyun teorisi ve kontrol algoritmalarına uygulanabilirliği
Game theory and its applicability to control algorithms
- Tez No: 201510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Adından da anlaşıldığı gibi oyun teorisinin ilgi alanına bütün oyunlar girmektedir. Bir oyundan bahsedebilmek için oyuncular, stratejiler ve maliyet fonksiyonu bilinmelidir. Bu üç temel öğe bilindiğinde bir oyun ortaya çıkar. Oyun teorisi gerçek hayat problemlerine çözüm önermesi ile büyük önem kazanmıştır. Bu problemlere örnek olarak, ordular arası savaş durumları, ekonomiler arası çatışma durumları, işletmeler arası rekabet durumları gibi konular öne çıkar. Bu tez Oyun Teorisinin, askeri ve iktisadi problemlerin dışında, Kontrol Mühendisliğine uygulanabilirliği üzerine hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As it can be understood with its name all the games are concerned by Game Theory. To mention about a game the players, strategies and the cost functions should be known. If these three elements are known, a game will appear. Game Theory, can provide solutions to the problems which can be come across in real life. As an example, the wars between armies, conflicts between economies or rivalry between firms. In this thesis investigates the applicability of Game Theory to not only the military and financial strategic problems but also particularly to the Control Engineering area.