İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'ne kanser tanısı konarak yatan hastaların tıbbi sosyal hizmet-çalışma-gereksinimlerinin saptanması
- Tez No: 20152
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
193 ÖZET Kanser olmak, kanser tedavisi ve hastaneye yatmak hasta ve aile si üzerinde olumsuz etkiler yapar. Pek çok literatürde bunun örnekleri yer almaktadır. Hastalık, kişi ve ailesini sadece psikolojik yönden etkilemekle kalmaz, beraberinde ekonomik ve sosyal sorunları da getirir. Tıbbi sosyal hizmetin amacı, hastalığın şiddetini azaltmak, tedaviyi etkin kılmaktır. Birçok araştırıcı kanser hastalığını diğer hastalıklar dan farklı tutum ve davranış gerektiren bir hastalık olduğuna inanmakta dır. Kanser korkulan bir hastalıktır ve beraberinde pek çok psikolojik, ekonomik ve sosyal sorunu da getirmektedir. Hastalıktan etkilenen bu kişiler tıbbi sosyal hizmetin sunacağı yardımlara büyük gereksinim duymaktadır. Tezimin amacı İstanbul Üniversitesi, Onkoloji Enstitüsü'nde yatarak tedavi gören kanser hastalarının tıbbi, sosyal hizmet gereksinimlerini ortaya çıkarmaktır. Yatarak tedavi gören 100 hastanın, hekim ve hemşirelerin bu konudaki düşünceleri, gereksinimleri Aralık 1989-Mart 1990 tarihleri arasında anket formu uygulanarak araştırılmıştır. Araştırmanın bulguları kanser hastalarının psikolojik, sosyal ve ekonomik konularda sosyal hizmet uzmanlarının yardımlarına gereksinimleri olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
194 SUMMARY Suffering from cancer, its treatment and being hospitalized have adverse effects on the patient and his family. There are many examples to this in thi literature. Being ill does not only affect the sufferer and his family psychologically but also brings economical and social problems. Medical Social Work aims to treat the sick, reduce his needs and to provide better services. Many researchers believe that cancer patients, unlike other sufferers, require a different kind of treatment and approach. People are scared of cancer which brings along it many psychological, social and economical problems. In our society, these are the people who despereately need the help of medical social services. The aim of my thesis is to reveal the medical social service needs of the cancer patients treated in University of Istanbul Institute of Oncology. The needs and ideas of the doctors, nurses and 100 patients in this Institute are compiled with the aid of“questionnaires”which were filled in during December 1989-March 1990. In this thesis, it has been shown that cancer patients need psychological, social and economical help from social workers.