ATC-C 9 cobalt-60 teleterapi aygıtında foton huzmeleri absorbe doz tayinini son çıkan dozimetri protokollarını kullanarak yeniden yapılması ve önceki ölçümler ile karşılaştırılması
- Tez No: 20153
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR KINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
- 41 - ÖZET Radyoterapide en önemli başarılardan biri,- dozun ve rilmesindeki doğruluğa bağlıdır. Tedavi sonuçlarına etki eden faktörlerden biri de tümöre verilecek olan absorbe dozun doğru olarak tayin edilmesidir. Tümöre verilecek dozun % 5'den daha fazla değişmemesi gerektiği yapılan çalışmalardan anlaşılmıştır. Işın hizmelerinin kalibrasyonu komplike ölçüre ve birkaç dönüşüm ve düzeltme faktörlerinin uygulama işlemlerine bağımlıdır. Bu işlemler ile ilgili bazı uluslar ve IAEA dozimetre protokolları (Code of Practice) hazırlamışlardır. Bunlar sayesinde foton ve elektron huzmelerinin absorbe doz tayinleri doğruluk ile yapılabilmektedir. Bu çalışmada SSK Okmeydanı Hastanesi Onkoloji Kliniğindeki ATC-C 9 Co-60 teleterapi ünitesinde foton huzmelerinin doz verimleri IAEA Teknik Rapor No:277'ye göre yeniden hesaplandı ve absorbe doz tayinleri suya göre yapıldı. Sonuçlar halen uygulanmakta olan doz verileri ile karşılaştırıldı. Eski ve yeni doz protokollarına göre elde edilen sonuçlar arasındaki farkların nedenleri saptandı.
Özet (Çeviri)
42 - SUMMARY One of the most important successes in radiotherapy is the correct specification of the radiation dose. On the other hand correct calculation of the absorbed dose is another important- point. According to the literature the variations of the tumour dose can only be maximum 5%. The calibration of the radiation beam depends on the sophisticat ed measurements and the application of certain correction and conversion factors. Certain national societies and IAEA have allready prepared a code of practice for the help of these calculations the absorbed dose determinations of the photon and elektron beams can be done correctly. Is this study the dose output of the photon beams of ATC-C 9 Co-60 treatment unit of SSK Okmeydanı Hospital, Oncology Dept. was recalculated according to IAEA Technical Report No. 277 and the absorbed dose determinations were made at the water phantom. The results were compared with the existing dose outputs and the causes of differences between the results obtained according to old and new calculation protocols.