Ardışık kesikli reaktör ile evsel atıksulardan azot ve fosfor giderimi
Nitrogen and phosphorus removal from domestic wastewater using sequencing batch reactor
- Tez No: 201553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP DEBİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Ardışık Kesikli Reaktör ile evsel atıksulardan azot ve fosfor giderimi için en uygun işletme şartları araştırılmıştır. Bu amaçla 4 litre aktif hacme sahip ardışık kesikli bir reaktör evsel atıksu ile beslenmiş ve değişik işletme fazlarında çalıştırılarak, faz sürelerinin arıtım üzerine etkisi incelenmiştir. Ardışık Kesikli Reaktör doldurma/ anaerobik/ aerobik1/ anoksik/ aerobik2/ çöktürme/ boşaltma faz sırasıyla çalıştırılmış olup, çalışma süresince faz süreleri değişen dört SET denenmiştir. İşletme süresince ORP ve ÇO ölçümleride kontrol edilerek fazlar içerisinde bu parametrelerin değişimi gözlenmiştir. Çalışma neticesinde en yüksek verimler doldurma/ anaerobik/ aerobik1/ anoksik/ aerobik2/ çöktürme/ boşaltma fazlarının, 0,5 saat/ 2 saat/ 2 saat/ 1 saat/ 0,75 saat/ 1 saat/ 0,5 saat şeklinde uygulandığı SET'te elde edilmiştir. Bu SET için KOİ, TKN, NH3-N, TP, PO4-P ortalama giderim verimleri sırasıyla %91, %78, %85, %87 ve %83 olarak bulunmuştur. ORP değerleri anaerobik faz için minimum -306,9 mV, aerobik1 fazı için maksimum 39,7 mV, anoksik faz için minimum -227,9 mV ve aerobik 2 fazı için maksimum 38,6 mV olarak gerçekleşmiştir. Çalışılan işletme yöntemleri içerisinde bu SET'in en uygun işletme yöntemi olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Ardışık kesikli reaktör (AKR), nütrient giderimi, evsel atıksu
Özet (Çeviri)
Nitrogen and phosphorous removal from municipal wastewaters was investigated using Sequencing Batch Reactor (SBR) in this study. For this purpose, a sequencing batch reactor with an active volume of 4 liters was fed with municipal wastewater and the effect of hydraulic retention time of phases was investigated via running the system under distinct operational phases. The SBR was run in a fill/ anaerobic/ aerobic1/ anoxic/ aerobic2/ settle/ decant sequence while distinct hydraulic retention times for phase sequences were tested during the study. Also, ORP and DO values were measured to observe their changes during the phases. The highest removal efficiencies was observed in the SET where fill / anaerobic / aerobic1 / anoxic / aerobic2 / settle / decant phases were set to be 0.5 h / 2 h / 2 h / 1 h / 0.75 h/ 1 h / 0.5 h, respectively. For this SET, the removal efficiencies of COD, TKN, NH3-N, TP and PO4-P were found to be 91%, 78%, 85%, 87% and 83% on average, respectively. ORP value was -306.9 mV min. for anaerobic phase, 39.7 mV max. for aerobic1 phase, -227.9 mV min. for anoxic phase, and 38.6 mV max. for aerobic2 phase. This SET was determined to be the most suitable one among all conditions investigated. Keywords : Sequencing Batch Reactor (SBR), nutrient removal, domestic wastewater