Ardışık kesikli reaktörlerde uygulanan faz sürelerinin evsel atıksularda biyolojik aşırı fosfor giderimine etkileri
The Effects of operation phase periods in sequencing batch reactors on biological excess phosphorus removal from domestic wastewater
  1. Tez No: 121281
  2. Yazar: CEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
“”TT'İV ~ ÖZET İ f“”Bu tez çalışmasında, evsel nitelikli atıksuların, son yıllarda tüm dünyada daha sık olarak kullanım yeri bulan Ardışık Kesikli Reaktör sistemlerinde arıtılması sırasında proses fazlarının sürelerinde meydana gelen değişikliklerin bu tür atıksularda Biyolojik Aşırı Fosfor Giderimi verimi üzerine olan etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma beş ana bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde çalışmanın amaç ve kapsamı tanımlanmıştır. İkinci bölümde besi maddesi olarak fosforun kaynaklarına, fosfor gideriminin önemine ve besi maddesi giderme yöntemlerine değinilmiş ve Biyolojik Aşın Fosfor Giderme mekanizmasının detayları tanımlanmıştır. Ardışık Kesikli Reaktör sisteminin tanımı ve çalışma prensipleri üçüncü bölümde ele alınmış ve bu bölümü takip eden dördüncü bölümde çalışmanın uygulamalı kısmını oluşturan deneysel yaklaşımın tanımı verilmiş ve yapılan deney ve analiz sonuçlan da yine bu bölümde verilmiştir. Dördüncü bölümde elde edilen veriler ve literatür bilgileri ışığında varılan sonuçlar verilmiş ve biyolojik fosfor giderimi veriminin yükseltilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonunda, Ardışık Kesikli Reaktörler' de azot ve fosfor giderimi proseslerinin işletme koşullarından önemli ölçüde etkilendiği ve nitrifikasyon ve denitrifikasyonun da gerçekleştiği bu sistemlerde havalandırma süresinin optimize edilmesinin besi maddesi giderimi açısından şart olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, bu çalışma ile reaktör doldurma süresinin de fosfor giderimi ve çamurun çökelme özelliği açısından öncelikli bir parametre olarak kontrol edilmesi gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY. % The aim of this master thesis is to find out the effects of the changes in the operating phases of a Sequencing Batch Reactor which is used for treatment of domestic wastewater. This study comprises of five sections. The aim and the scope of the study have been described in the first section, followed by the Section 2 comprising the basic information about the source of phosphorus and the necessity of phosphorus removal from wastewaters. The conventional phosphorus removal methods and the detailed mechanism of Biological Excess Phosphorus Removal have also been introduced in the same chapter. The definition and the operation principles of Sequencing Batch Reactors have been evaluated in the third section. The experimental method carried out during this study has been described in the following section, Section 4 which also includes the records provided from these experiments&laboratory analyzes. The conclusions derived by the help of the data from fourth section have been mentioned in Section 5. In conclusion, it is a fact that the nutrient removal processes in Sequencing Batch Reactors are directly effected by the changes in the operation parameters. The aeration period in these SBR systems, where also nitrification and denitrification takes place, is the parameter with the highest priority to be optimized to improve nutirent removal. Additionally, it has been also seen that the filling time is one of the few highly important factors which effects the phosphorus removal efficiency and the settling ability of biological sludge.