Lymphomaların mantle tarzı CO-60 ile tedavisinde gonad dozlarının tayini ve koruyucuların etkisinin anatomik fantomla araştırılması
- Tez No: 20157
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFETTİN KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
31 ÖZET Bu çalışmada Co-60 gamma ışınları kullanarak over ve testis dozları kurşun korumalı ve korumasız olarak randofantomda ve paraffinde yapılmış testiculer fantomda ölçülmüştür. Bütün ölçümler NE Ionex 2500/3 tipi dozimetre 0,6 cc iyon oda sı ve Harshow 2000 tipi TLD ve TLD-100 çubukları ile yapılmıştır. Hodgkin hastaları rutin olarak günde 2 alandan 170 cGy'lik doz, haftada 5 gün, 5 haftada 24 seansta tedavi edilmektedir. Hastaya total olarak 4080 cGy tümör dozu verilmektedir. Bu çalışma tedavi alanı dışında bulunan over ve testislere çeşitli seconder radyasyonların katkıları ile ilglilidir. 4080 cGy'lik total tedavi dozunda mantle alanın kenarından 29 cm uzaklıkta bulunan överlerin 28,66 cGy ve 44 cm uzaklıkta bulunan testislerin korumasız 15,84 cGy, kurşun korumalı testislerin 5,87 cGy'lik doz aldıkları ölçülmüştür. Testis kurşun koruyucusu, testis dozlarını % 37'ye indirmektedir. Geniş alan ışınlamaları yapılan tedavilerde, örneğin Hodgkin's Hasta lığında, radyasyon alanı içinde olmayan belli kritik organlardaki doz tedavi sonunda mühim bir rol oynayabilir.32 Belli hastalıklardan Hodgkin's, lymphosarcoma, radyoterapi ile tedavi olan genç insanların sayısı artmaktadır. Bu insanlar normal hayatla rını sürdürmeyi ve çocuk sahibi olmayı arzu ederler. Bu nedenle üreme çağındaki bu hastalar üzerindeki radyasyon etkisi mühim olmuştur. 4080 cGy'lik tipik bir tedavi rejiminde testis absorbe doz korumalı olarak takri ben 5,87 cGy olarak tayin edilmiştir. Bu doz seviyesinde testisler normal fonksiyonunu devam ettirirler.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY In this study using Co-60 gamma rays the dose to the testes and overies with and without the lead shield has been measured both on rando phantom and in scrotum paraffin testicular phantom All measurements have been made NE Ionex 2500/3 type dosemeter with 0,6 cc chamber and Harshow Model 2000 type thermoluminesans dosemeter with TLD-100 rods. Hodgkin's patients are routinely treated with 170 cGy dose two fields per day, five days per week 24 fractinations in five weeks totally with tumor dose of 4080 cGy. The present work in concerned with relative contribution of the various of secondary radiation to dose recieved outside a treatmant field an overies and testes. The overies doses from the mantle field treatment 29 cm from edge of the field 44 cm from edge of the field 18,66 cGy and testes doses 15,84 cGy and 5,87 cGy without and with protection by lead respectively are measured for a prescribed tumor dose of 4080 cGy. The testes lead shield allows to 37 % reduction in dose to the testes. When irradiation of large volumes of tissue is required as in the treatment of Hodgkin's disease the dose the certain critical organs not in34 the radiation field may play an important role in the outcome of treatment. Increasing number of young people are now being cured of certain neoplasm such as Hodgkin's disease, lymphasarcoma by radiotherapy such people will naturally wish to live a normal life and possibly to have chieldren. The effect of radiation on the reproductive capacity of those patients has become important. At a typical 4080 cGy treatmant regime the testes absorbed dos has been determined approximately 5,87 cGy which this dose level should reserve normal testicular function.