Akciğer kanserli erkek hastalarda anksiyete ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve tıbbi sosyal çalışmaya duyulan ihtiyaç
- Tez No: 20158
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
52 ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi, Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı'na ışın tedavisi görmek için başvuran 40 akciğer kan serli hasta ve bu hastalarla yaş ve eğitim yönünden eşlenerek alınan 40 sağlıklı erkek olmak üzere toplam 80 olgu üzerinde yapılmıştır. Çalışma ışın tedavisi gören akciğer kanserli hastalarda ve sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubunda depresyon ve sürekli anksiyete sonuçlarını tespit etmek ve çıkan sonuçları dikkate alarak neler yapılması gerektiğini saptamak amacıyla planlanmıştır. Verilerin toplanmasında; Görüşme Formu, Anket Formu, Sürekli Anksiyete Envanteri ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar yardımıyla değerlendirilmiş ve değerlendirmede; yüzdeleme, ki-kare, Student-t testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamına aldığımız her 2 grupta da olguların % 50'si; 54-69 yaşları arasında olup, % 16'sı ilkokul mezunudur. Sonuç olarak; hasta grubundan elde edilen sürekli anksiyete ve depresyon puanları kontrol grubuna göre daha yüksek ve istatistiki açıdan anlamlıdır. Depresyon ve anksiyete düzeylerini etkileyen sosyal faktörler incelendiğinde ise, hasta grubunda çiftçi ve serbest meslekle uğraşan has-53 taların, kontrol grubuna göre anksiyete ve depresyonu daha yüksek ve anlamlı bulunmuştur. Yine hastalığı ve tedavileri nedeniyle işini bırakmak zorunda kalan hastaların bırakmayan hastalara göre depreyon düzeyleri yüksektir. Ayrıca kanser olduğunu bilen hastaların bilmeyen hastalara göre anksiyete ve depresyon düzeylerinin yüksek ve istatistiki yönden çok anlamlı olduğu saptanmıştır. Son olarak çalışmamız sırasında kendisi ve ailesi için ruhsal destek-yardım koşullarının sağlanmasını isteyen hastalarda, istemeyenlere göre depresyon puanları yüksek bulunmuştur. Tüm bunların sonunda, akciğer kanserli hastaların tanı ve yapılan tedaviler hakkında aydınlatılmaya, psikolojik sorunlarının çözülmesi için yardıma ihtiyaçları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY In this trial 40 male lung cancer patients were compared to 40 healthy males in respect to depression and anxiety results obtained by various anquette forms with the aim of answering the question of what could be done psychosocials in order to help these patients. The trial was conducted in Istanbul -University Institute of Oncology, Dept.of Psychosocial Oncology. In the evalvation of results computarized statistical methods were used such as chi-square tests and student-t tests. As a result, continious anxiety and depression points were statisticaly highly significant in the lung cancer group. The correlation of social factors with the these results revealed that the patients corming from rural area, free profession owners, the ones who left their work due to their diseases, the ones who were aware of their diagnosis and the ones who did not have any psychological support, had higher depression and anxiety levels. As a consequence of these fundings it has been concluded that the patients should be given sufficier information about their treatments and the relevant psychological and social problems need to be solved withs the help of psychosocial oncology team.