Diagnostik x-ışını cihazlarının doz verimlerinin ölçümleri ve kalite kontrol işlemleri sonucunda elde edilen veriler
- Tez No: 20156
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFETTİN KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kalite kontrol işlemlerinin önemini göstermek için İstanbul Tıp Fakültesi Radiodiagnosti k Anabilim Dalında 5 - 15 yıldan beri çalışmakta olan ve halen cali çır durumda bulunan 9 adet X -ısını aygıtı ve bunlara ait 13 adet X - ışını tüpü ile: 1.Işınlama doz verimi ölçümü, 2. Kiloovalt ölçümü, 3. Zaman ölçümü yapılarak aygıtların kalibrasyonlu olup olmadığı tayin edildi. Bu testler sonucu X - ısını cihazlarının kalibrasyonlarının olmadığı tesbit edildi. Anabilim Dalında kalite kontrol yapılmama sı sonucu, 1990 yılı için 332 606.$ tutarında alınan filmin yaklaşık 112 164'lık kısmının ziyan olduğu hesaplandı. Bu maddi kaybın azaltılabilinmesi için, a. kalite kontrol programlar inin başlatılması» b.kalite kontrol programlarını yönetecek, uygulayabilecek elemanlar in yetiştirilmesi, c. kalite kontrol uygulanabilmesi için gerekli ekipman vb aygıtların temini., d. kalite kontrol programının saman içinde sorunlu hale getirilmesi, e.bütün radiodiagnostik birimlerinin, kal ite kontrol işlemlerini yürüten bir tıbbi radyo-fizikçiyi ya kadrolarında bulundurması veya onun kontrolü altında çalışması zorunluluğu gereklidir.
Özet (Çeviri)
In order to demonstrate the importance of quality assurance, 13 x - ray tubes attached to 9 x - ray machines, in operation at the Istanbul Universsity Medical Faculty, Department of Radiology were evaluated., - Radiation output of x - ray machines were measured» -- The measur ment of kV, timer assesment were done to evaluate cal i brat i on» The results of the evaluation have shown that the equipment were not calibrated» Because of this 112 164 $ worth of film out of the 332 606 $ annual consumption was wasted. In order to reduce this material loss» a - The commencement of quality control programs, b - the education of personel who will execute quality control programs, c - the purchase of neccessary equipment.» d - the fact that quality control evaluations have to be rendered compulsive in time, e - all diagnostic radiology units have to employ a medical physicist to supervise operations, was reccommended»