Nabız değişkenliğinin (HRV) kaydı ve sayısal analizi için bir holter sisteminin tasarımı
A holter system design for recording and analyzing the heart rate variability (HRV)
- Tez No: 201613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nabız değiskenliği analizleri, birçok fizyolojik mekanizmanın çalısma sartları hakkında bilgi edinmek için kullanılan bir yöntemdir. Son yapılan arastırmalar göstermistir ki, insan kalp atımlarının arasındaki sürelerin (RR aralıkları) olusturduğu bir dizinin güç spektrum yoğunluğu, bazı patolojik kalp fonksiyonlarının belirlenmesinde ayırt edici bir özelliğe sahiptir. Bu amaçla kullanılan ve HRV isaretini karakterize eden sayısal veriler, zaman domeninin yanı sıra, frekans domeninde de üretilebilir. Normal sartlar altında bu amaçla kullanılan HRV isareti, homojen olmayan örneklenmis bir isaret olarak elde edilir. Bununla beraber, bu isaret, sürekli hale dönüstürülmüs bir isaret gibi modellenerek, daha sık aralıklı ve homojen olarak örneklenmis yeni bir RR aralıkları dizisine dönüstürülebilir. Bu tez çalısmasında, herhangi bir EKG kayıt sisteminden elde edilen RR aralıklarını kaydederek HRV isaretini üreten bir holter sistemi gelistirilmistir. Çalısmada ayrıca, bu yolla kaydedilen HRV isaretlerinin homojen ve homojen olmayan biçimleri üzerinde Welch metodu kullanılarak güç spektrumu (PSD) analizleri yapılmıstır. Bu amaçla sekiz farklı denek grubundan alınan HRV verileri kullanılmıstır. Homojen ve homojen olmayan biçimdeki HRV isaretlerinin analizinden elde edilen sonuçlar karsılastırılmıstır. Elde edilen sonuçlar göstermistir ki, hem homojen ve hem de homojen olmayan HRV isaretleri, konjestif kalp yetersizliği hastalarını, sağlıklı insanlardan ayırt etmek için kullanılabilir. Bununla beraber homojen olmayan HRV isareti kullanılarak yapılan analizler, patolojik kalp fonksiyonunun ayırt edilmesinde daha iyi sonuçlar verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Heart rate variability (HRV) analysis has been used as a method to understand the underlying mechanisms of many physiological processes. Recent research has shown that besides the standard deviation of the RR intervals of human heart beats, its power spectrum density (PSD) estimations can be used to distinguish patients having the pathological cardiac function from those having normal cardiac function. HRV can be quantified in the spectral domain besides the time domain. For this, normally, HRV signal is acquired as a signal that is sampled non-uniformly. However, heart rate can be modeled as a quasi-continuous signal and the RR interval series can be used to obtain the uniformly sampled signal at more frequent intervals. In this thesis, we have developed a holter system recording RR intervals from any ECG instrument. Than, both the non-uniform and uniform type of HRV signals have been analyzed using Welch method for PSD analysis. Eight different groups of subjects have been employed. The results obtained from both the non-uniform and uniform type of HRV signals have been compared. Early results have shown that both the non-uniform and uniform type of HRV signals can be used to distinguish the patients having some pathological cardiac functions from those having normal cardiac functions. However, analysis using the non-uniform type of HRV signal can give slightly better results for distinguishing the pathological heart functions.