'1.5 tesla statik magnetik alana kısa süre maruz kalan bireylerde kalp ritmi, kalp ritim değişkenliği ve diğer bazı kardiyak parametrelerin araştırılması'
'Investigation of heart rate, heart rate variability, and some other cardiac parameters in men exposed for short time to 1,5 Tesla static magnetic field'
- Tez No: 225297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL SERT, YRD. DOÇ. DR. ÖCAL SIRMATEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, 1,5 Tesla şiddetindeki statik magnetik alana kısa süre maruz kalan bireylerde; kalp ritmi, kalp ritim değişkenliği ve diğer bazı kardiyak parametrelerin araştırılması amaçlandı. 20?30 yaş arası sağlıklı 30 erkek birey çalışma kapsamına alındı.Çalışma; uygulama öncesi, uygulama sırası ve sonrası olmak üzere üçe ayrıldı. Tüm bireylerin uygulama öncesi ve sonrası; nabız, sistolik ve diyastolik kan basınçları ve solunum hızları ölçüldü. Bireylere holter cihazı takılarak uygulama öncesi, uygulama sırasında ve sonrasında 30'ar dakika süre ile digital EKG kaydı yapıldı. Uygulama sırasında bireyler 1,5 Tesla'lık statik magnetik alanda tutuldu. Uygulama öncesi ve uygulama sonrası bireylerden alınan kandan Na+, K+, Ca+2, Cl-, Troponin-I, CK-MB düzeyleri çalışıldı. Holter sonuçları Holter Sooftware programı kullanılarak analiz edildi.Bireylere ait sistolik ve diastolik kan basıncı, solunum hızı, nabız, Na+, K+, Ca+2, Cl-, CK-MB ve Troponin-I parametrelerinin uygulama öncesi ve sonrası değerleri; Kalp Hızı Değişkenliği parametrelerinin uygulama öncesi, uygulama sırası ve uygulama sonrası değerleri birbiriyle karşılaştırıldı.Bireylerin magnetik ortama maruziyet sonrasında solunum hızlarında artış olduğu, sistolik, diastolik kan basıncı ve nabzın değişmediği; uygulama sonrasında Na+, K+, Ca+2, Cl-, CK-MB ve Troponin-I değerlerinin arttı. Kalp Hızı Değişkenliği parametrelerinden Min HR-I, Max HR-I, Ortalama HR-I'nın maruziyet sırasında azaldığı, rMSSD, pNN50, Power, VLF, HF, LF değerlerinin ise maruziyet sırasında arttığı ve magnetik ortamdan çıkınca eski haline döndükleri saptandı.Bu çalışmada 1,5 T'lık statik magnetik ortama maruziyet sırasında serumda iyon miktarlarının ve myokarda özgül olan CK-MB ve Troponin-I değerlerinin arttığı görülmüştür. Yüksek magnetik alan hücre zarını etkileyebilir ve iyon geçişlerini değiştirebilir. Ayrıca CK-MB ve Troponin-I değerlerinin artışı reversible veya irreversible myokard hasarının sonucu olabilir. Çalışmamızda tüm kalp hızı değişkenliği (KHD) parametrelerinde değişiklik saptadık. Bu yüksek statik magnetik alanın, bütün KHD parametrelerini etkilediğinin bir göstergesidir ve iyon değişimi sonuçları ile uyumludur. LF ile birlikte HF'nin de değişmesi yüksek statik magnetik alanda sempatik sistem ile birlikte parasempatik sistemin de etkilendiğinin göstergesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of cardiac rhythm, variability of cardiac rhythm and some other cardiac parameters in the individuals who were exposed to a short term static magnetic field ( 1.5 Tesla) were aimed. Thirty healty men between the ages of 20-30 included in the study.The work was done in three phases: pre- application, application and post application. Pulse, systolic and diastolic blood pressure and respiration speed in all the individuals were measured during the pre- application and post application phases.All the individuals were tied, and ECG were recorded for 30 minutes for each individual during pre- application, application and post application phases. The individuals were exposed to a 1.5 Tesla static field. The levels of Na+, K+, Ca+2, Cl-, Troponin-I, CK-MB were studied in the blood taken from the induviduals before and after the application. The results of Holter were analyzed by using Holter Software ProgramThe pre- application and post application values of systolic and diastolic blood pressure, respiration speed, Na+, K+, Ca+2, Cl-, CK-MB and Troponin-I and the values of cardiac rate variability parameters were compared.It was found that there was an increase in the respiration speed and there was no change in the systolic and diastolic blood pressure and pulse in the individuals exposed to the magnetic field. There was also an increase in the values of Na+, K+, Ca+2, Cl-, CK-MB and Troponin-I after the application. The parameters of the cardiac rate; Min. HR-I, Max. HRI, average HR-I decreased, the values of rMSSD, pNN50, Power, VLF, HF, LF increased during the magnetic application. When they were taken out of the magnetic field the values were changed to their levels as they were before the magnetic field application.The amount of ions in the serum and the values of CK-MB and Troponin-I spesific to myocard increased. High magnetic field can affect the cell membrane and the transition of ions may be changed. The increase in the values of CK-MB and Troponin-I may be a result of the reversible and/or irreversible damage of myocard. We found changes in all HRV parameters in our work. This high magnetic field effects all HRV parameters and it is coherent with the ion changes. The change of HF together with LF in the high intensity static magnetic field also indicates that the alterations of the parasympathetic system are together with the sympathetic system changes in this study.