Kaynaklı atölye yapılarının dayanım hesapları
Strength calculations of welded workshop buildings
- Tez No: 201632
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YÜKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Konstrüksiyon sistemi amaca uygun ve sistemden en fazla mukavemeti ve en az maliyeti alabilmek için benzeri bir çok sistem incelendi ve irdelendi. Bu sistemler üzerinden bilgi toplandı. Toplanan bu bilgiler bir araya getirilerek sistemin avan (ön tasarım ) projesi hazırlandı. Kaynaklı atölye yapılarının hesabı yapılırken sistemin tasarım noktasına çok fazla önem verildi. Konstrüksiyon atölye sisteminin olusturulması için etkin olan tüm faktörler bir araya toplandı. Elde edilen bu bilgiler teknik hesaplamalarla birlestirilerek sistemin çözümü için hesaplamalar yapıldı. Hesaplamalar yapılırken tamamen standartlara uyuldu ve mühendislik fikri gerektiren kısımların kararı edinilen tecrübe ve bilgi arastırması sonucu verilmistir. Atölyenin dayanım hesaplamaları yapılırken yapısal analiz programı olan SAP2000 programı kullanıldı. Programla sistem için gerekli tüm çözünler yaptırılarak sistemin genel hatları kesitleri belirlendi. bu hesap degerleri sayısal olarak elle de hesaplanarak bilgisayarın dogrulugu da kanıtlandı buradan elde edilen sayısal yük degerleri ile baglantı noktaları ile alakalı hesaplamalar yapıldı. Detay hesaplamalarının seçimi tamamıyla üretim asamasının kolay ve çabuk yapılabilirligi düsünülerek dizayn edildi. Sistemin hesaplanmasındaki gerekli islem sırası yapıldıktan sonra sitemin tam mukavemetli çalısabilmesi için nasıl uygulamasının yapılması gerektigi ve bu uygulamada nelere dikkat edilecegi noktalarına deginilmistir.
Özet (Çeviri)
Many alternative workshop buildıng systems were analyzed to obtain maximum strength and minimum cost. In order to achieve it many data was collected and evaluated. From these datum a primary project was constructed. In strength calculation of welded workshop buildings extra attention was given to post project design . All effective factors were examined. The obtained technical data were used in the strength calculations. All related standarts were used in system analysis. In order to calculate the section stresses SAP 2000 analysis programme was used. With this programme cross sections of the constructions was determined. The strength of the determined cross sections were manually calculated in order not to make a mistake. The connections of the construction were all designed to obtain an easy and fast production . In strength calculation the necessary operation steps were detailly explained .These operation steps were carefully chosen to obtain full strength in the construction .