Orta öğretimde modüler eğitimin matbaa eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of secondary modular education system for printing education
- Tez No: 201631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN NEJDET BEYTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada basım sektörü oldukça hızlı gelişmekte ve alanın her safhasında ağırlığını hissettirmektedir. Ülkemiz de bu gelişmelerden etkilenmiş ve çıkan yeni teknolojiler çok kısa bir zamanda uygulanmaya başlanmıştır. Tüm bu gelişmelerin ışığında öğretim programlarının da değişmesi kaçınılmaz olmuştur. Hazırlanan Matbaa Alanı Modüler Öğretim Programı, meslekte ilerlemeye olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede sektörün kalifiye eleman ihtiyacının da daha iyi karşılanacağı düşünülmektedir. 2005-2006 eğitim öğretim yılında pilot okullarda 2006-2007 eğitim öğretim yılında ise yurt genelinde mesleki eğitim veren orta öğretim kurumlarının tamamında uygulanmaya başlanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı yeni sisteminin orta öğretime olan etkilerini matbaa eğitimi açısından değerlendirmektir. İlimizde bulunan Dr. Oktay Duran Matbaa Meslek Lisesi ve Sultan Ahmet Matbaa Meslek Lisesi öğretmenleri ile öğrencilerine anketler uygulanarak yeni program hakkındaki düşünceleri sorulmuştur. Edinilen somut sonuçlar istatistik sonuçları incelenmiş ve ortaya bir yıldır uygulanmakta olan yeni programa dair görüşler çıkmıştır. Anketler dışında öğretmenlerle bire bir görüşmelerle programa dönük değerlendirmeleri sorulmuş, gördükleri eksiklikler ya da neler dahil edilebileceği hususunda fikirleri alınmıştır. Sonuç olarak yeni öğretim programı mesleki eğitim açısından olumlu bir gelişme olmuştur.
Özet (Çeviri)
Fast pace of development in printing sector is becoming predominant in every phase. Our country has taken its share of these developments and these new technologies have been put in use in a very short time period. Under the light of all these improvements, alteration of educational programs became inevitable. Printing Modular Education Program was designed to facilitate making progress in profession. By this way, the need for skilled employee is provided with a reasonable cost. Modular Education was introduced in Pilot Schools in 2005-2006 school year and was later implemented in all Technical Schools in Turkey as of 2006-2007 school year. The fundamental purpose of this research is evaluation of effects of the new education system on secondary schools with respect to Printing Education. A survey about new education programme was conducted with the teachers and the students of Dr. Oktay Duran Printing Technical School and Sultan Ahmet Printing Technical School in our province to obtain their opininons on the new programme. The results achieved in this survey were examined and the views on the new programme, that has been applied for one year, have been compiled. Except for the surveys, I had personal interviews with the teachers and they were asked for the evaluation of the new programme. They were asked to identify the insufficiencies of the programme and their recommendations for improvement.As a result, new education program can be accepted as an improvement.