Microcystis sp. ile demir, bakır ve çinko metallerinin giderimi
Adsorption of iron, copper and zinc with microcystis sp.
- Tez No: 201633
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA ÜSTÜN, PROF. DR. İSMAİL PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde su ekosistemleri endüstriyel, tarımsal ve evsel faaliyetler sonucu hızla kirlenmektedir. Su ekosistemlerindeki en önemli kirlilik çesitlerinden biri de metal kirliligidir. Metaller akuatik canlılar üzerinde toksik etkilere sebep olur. Bu problemin en önemli nedeni toksinlerin dogal fizyolojik yollarla vücuttan dısarı atılamaması ve karacigerde birikmesidir. Küçükçekmece Gölü de metal kirliligine maruz kalan ekosistemlerden biridir. Ayrıca gölde tarımsal faaliyetler neticesinde nütriyent kirliligi de görülmektedir. Nütrient kirliliginin sonucunda gölde periyodik olarak ötröfikasyon meydana gelmektedir. Microcystis sp. ötröfikasyon süresince ortaya çıkan baskın cinslerden biri olarak tespit edilmistir. Bu çalısmada göl ekosisteminde diger metallere göre daha fazla miktarda bulunan demir, bakır ve çinko metalleri adsorbat olarak, Microcystis sp.'de adsorbent olarak seçilmistir. Deneyler kesikli reaktörlerde sentetik metal çözeltilerinden 0.1 ml örnek alımıyla 72 saat boyunca periyodik olarak yürütülmüstür. pH'ın ve metal konsantrasyonunun adsorpsiyona etkisinin incelenebilmesi için üç farklı pH degeri (6,5. 7,5. 8,5) ve degisik metal konsantrasyonlarında (1 ? 18 ppm) çalısılmıstır. Bu çalısma süresince metallerin Microcystis sp. ile adsorpsiyonunun pH'a baglı olarak farklı özellikler gösterdigi gözlemlenmistir. Elde edilen sonuçlara göre bakır ve çinko pH 6.5, demir pH 8.5 degerlerinde Freundlich izotermi ile uygunluk göstermistir. Çinko pH 8.5 ve demir pH 6.5 ise Langmuir isotermi ile uygunluk göstermistir. Geriye kalan bakır pH 7.5, 8.5 çinko pH 7.5 ve demir pH 7.5'in ise iki adsorpsiyon isotermi ile de uygunluk göstermedigi tespit edilmistir. Bu sonuçlara göre Microcystis sp.'nin bakır, çinko ve demir metalleri için çözeltinin pH degerinden etkilenen bir adsorbent oldugu düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, pollution in aquatic environments as a result of industrial, agricultural and domestic activities has increased. One of the most important pollution types in aquatic ecosystems is metal pollution which causes toxic effects in aquatic species. The most dangerous aspect of this problem is that these toxins cannot be discarded out of the body in physiological ways, metals consequently accumulate in the liver. Küçükçekmece Lake is a typical example of such an ecosystem which is being destroyed progressively as a result of metal pollution. Moreover the Lake is affected by nutrient load from antrophogenic activity. As a result of nutrient pollution eutrofication occurs periodically in the Lake. Microcystis sp. has been identified as one of the major species during the eutrofication period. In this study iron, copper and zinc that are found more widely than other metals in the Lake?s ecosystem, are chosen as adsorbate and Microcystis sp. is chosen as adsorbent. Experiments have been performed with synthetic metal solutions in batch reactors. Samples of 0.1 ml have been taken periodically from the solution during 72 hour-experimental period. To observe the effects of pH and metal concentration on adsorption, experiments have been performed at three different pH values of 6.5, 7.5, 8.5 with different metal concentrations between 1 and 18 ppm. Experimental results show that the adsorption of the metals by Microcystis sp. is a function of pH. Copper and zinc in a solution at pH 6.5, iron in a solution at pH 8.5 fit the Freundlich isotherm. Zinc in a solution at pH 8.5 and iron in a solution at pH 6.5 fit the Langmuir isotherm. Adsorption of copper in a solution at pH 6.5, 8.5, of zinc in a solution at pH 7.5 and of iron in a solution at pH 7.5 cannot be correlated with any isotherm. In conclusion, it is considered that Microcystis sp. is an appropriate adsorbent for iron, zinc and copper depending on the pH of the solution.