Otomotiv yan sanayiinde hızlandırma tekniklerinin ürün geliştirme zamanı üzerindeki etkileri
The impact of acceleration techniques on product development time in automotive supplier industry
  1. Tez No: 201641
  2. Yazar: AYTAÇ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. YEŞİM YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda, rekabet avantajı ve pazar basarısı ancak yeni veya mevcut pazarlara farklı ve orijinal ürünler sunmakla elde edilebilmektedir. Ürün yasam çevrimlerinin kısalması ve müsterilerin siparisine göre hazırlanmayı gerektiren ürün taleplerinin artması ile firmalar, yeni ürün gelistirme proseslerini hızlandıran ve dolayısıyla ürün gelistirme çevrim zamanını kısaltan tekniklerin kullanımına yönelmistir. Otomotiv sektörü ve buna bağlı olarak ta otomotiv yan sanayii hızlı ve sürekli olarak yeni ürünlere ve modellere ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda, otomotiv yan sanayiinde, ürün gelistirme çalısmalarında kullanılan hızlandırma tekniklerinin ürün gelistirme performansı üzerindeki etkilerinin ortaya konması, bu sektörde yer alan firmaların ürün gelistirme performansını artırmaya yönelik çalısmalarına yön verici bir kaynak niteliği tasıyacaktır. Bu çalısmada, otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren firmalarda, teorik modelde yer alan bağımsız değiskenlerin ürün gelistirme performansı üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek amacıyla bir anket çalısması yapılmıstır. Arastırma verilerinin elde edilmesi amacıyla hazırlanan anket formu, ?stanbul ve Gebze'de faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli 51 firmaya uygulanmıstır. Elde edilen veriler SPSS 10.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmistir. Ankete katılan firmalara ait bilgileri içeren frekans tablolarına, arastırmanın teorik modelinde yer alan değiskenlere ait faktör analizi sonuçlarına, güvenilirlik analizi sonuçlarına, korelasyon analizi, ortalama ve standart sapma değerlerine, regresyon analizi ve hipotezlerin kabul ya da reddedildiğine dair sonuçlara yer verilmistir. ?statistiksel analizin bulguları asağıdaki gibi özetlenebilir: ? Ürün gelistirme prosesini hızlandırma yaklasımlarının; ürün gelistirme operasyonlarını basitlestirmek, ürün gelistirme operasyonlarını hızlandırmak, es zamanlı mühendislik, lider kullanıcıların ve tedarikçilerin ürün gelistirme prosesinde vi yer alması bilesenleri, ürün gelistirme performansını pozitif yönde ve anlamlı bir sekilde etkilemektedir. ? Ürün gelistirme ekibinin yapısının bilesenleri olan; çapraz fonksiyonel ekipler, ekip üyelerinin ortak konumlandırılması (co-location), yetkilendirilmis ekip ve ekip kararlılığı, ürün gelistirme performansını pozitif yönde ve anlamlı bir sekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Over the last years, the competition and market success can be achieved only by offering different and original products into new or available markets. The companies have been enforced to orient themselves to use the acceleration technics in their new product development activities. Automotive sector and its supplier industry continiously and rapidly need new products and new models to unsure their continuous growth. In this context, outlining the acceleration techniques used in product development activities in automotive supplier industry will have an immense effect on the related activities of product development performances of the companies in this sector. In this study, a detailed questionnaire has been conducted aiming to unveil the impact of the independent variables in our original theoretical model on the product development performance in the automotive supplier industry. The questionnaire aiming to obtain the relevant data has been applied on 51 large and medium scale companies operating in Istanbul and Gebze. The data obtained are evaluated by using the SPSS 10.0 statistics software. The frequency tables related with the data on participant companies, the factor analysis results with the variables in the theoretical model, the reliability analysis results, correlation analysis, the average and standard deviation, regression analysis, and finally the results on the hypothesis acceptance or refuse were stated. The findings of the statistical analysis can be summarized as follows: ? The approaches to accelerating the product development process, namely simplifying the product development operations, accelerating the product development operation, the use of concurrent engineering approach, the involvement viii of main suppliers and lead users in product development process, have effected meaningfully and positively the product development performance. ? The components of product development team, namely cross functionality of the team, the co-location of team members, authorized team and team consistency have effected meaningfully and positively the product development performance.