Noise reduction in time-frequency domain
Zaman-frekans bölgesinde gürültü azaltımı
  1. Tez No: 201727
  2. Yazar: ÖZDEN KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalısmasında gürültü içindeki durağan olmayan sinyallerin Wigner-Ville Dağılımı kullanılarak zaman-frekans süzgeçlenmesi arastırılmıstır. Sürekli zaman, ayrık zaman ve ayrık Wigner-Ville Dağılımı tanımları, iliskileri ve özellikleri verilmistir. Zaman-Frekans Tepe Süzgeçleme Yöntemi tanıtılmıstır. Değisik parametrelerin yöntemin basarımı üzerindeki etkileri arastırılmıs ve sonuçlar sunulmustur. Zamanla Değisen Wiener Süzgeç tanıtılmıstır. Yapılan benzetimlerle süzgeç basarımının -5 dB SNR seviyesine kadar iyi olduğu gösterilmistir. Destek Vektör Makinalarının kullanımının süzgecin basarımını iyilestireceği önerilmis ve gösterilmistir. Sunulan zaman-frekans süzgeçleme yöntemleri test sinyalleri ve gerçek bir sinyal örneği üzerine uygulanmıstır. ?ki yöntem tarafından ve klasik fazı sıfır alçak geçiren süzgeçleme ile elde edilen sonuçlar karsılastırılmıstır. Düsük örnekleme hızlarında ii Zamanla Değisen Wiener Süzgecinin, yüksek örnekleme hızlarında ise Zaman- Frekans Tepe Süzgeçlemenin daha basarılı olduğu gözlenmistir. Anahtar Kelimeler : Wigner-Ville Dağılımı, zaman-frekans süzgeçleme, Destek Vektör Makinaları
Özet (Çeviri)
In this thesis work, time-frequency filtering of nonstationary signals in noise using Wigner-Ville Distribution is investigated. Continuous-time, discrete-time and discrete Wigner Ville Distribution definitions, their relations, and properties are given. Time-Frequency Peak Filtering Method is presented. The effects of different parameters on the performance of the method are investigated, and the results are presented. Time-Varying Wiener Filter is presented. Using simulations it is shown that the performance of the filter is good at SNR levels down to -5 dB. It is proposed and shown that the performance of the filter improves by using Support Vector Machines. The presented time-frequency filtering techniques are applied on test signals and on a real world signal. The results obtained by the two methods and also by classical zero-phase low-pass filtering are compared. It is observed that for low sampling ii rates Time-Varying Wiener Filter, and for high sampling rates Time-Frequency Peak Filter performs better. Keywords : Wigner-Ville Distribution, time-frequency filtering, Support Vector Machines