FreTS-Rainbow: A frequency-domain deep reinforcement learning framework for multi-timeframe cryptocurrency futures trading with dynamic risk management
FreTS-Rainbow: Dinamik risk yönetimi ile çok zamanlı kripto para vadeli işlemleri için frekans alanlı derin güçlendirmeli öğrenme çerçevesi
  1. Tez No: 983122
  2. Yazar: ALPER EKMEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ALBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kripto para türevleri algoritmik işlem olanakları sunar, ancak oynaklık ve kaldıraç sorunları yaşar. Frekans alanı özellik çıkarımı ve dağıtımsal Q-öğrenmesi ile otomatik kripto vadeli işlem ticareti için derin takviyeli öğrenmeye dayalı bir çerçeve olan FreTS-Rainbow modelimizi sunuyoruz. Zaman alanı yaklaşımlarının aksine, yöntemimiz başarılı işleyişin çok ölçekli modelleriyle birlikte ilgili spektral özellikleri çıkarmak için Frekans Alanı Zaman Serisi'ni (FreTS) kullanır. FreTS-Rainbow, kaldıraçlı kripto piyasalarında daha iyi karar verme için frekans alanı çıkarımı ile Rainbow DQN'yi entegre eder. Kaldıraç ve marj seviyeleri gibi vadeli işlem davranışlarını kapsayan bir marj ticareti çerçevesi geliştirdik. Bu çerçeve, Diferansiyel Sharpe Oranı (DSR) gibi bir ödül fonksiyonuna sahiptir. BTCUSDT'nin çoklu zaman dilimi özelliklerini kullanan sürekli vadeli işlem değerlendirmeleri, 5 ve 15 dakikalık, 1 ve 4 saatlik veriler tasarımımızı doğrulamaktadır. FreTS-Rainbow, temel Rainbow DQN ve al-tut stratejilerinden üstündür. Rainbow DQN' nin 1,93'üne ve al-tut'un 1,38'ine kıyasla 2,47'lik bir Sharpe oranına ve Rainbow DQN' nin %23,6'sına ve al-tut'un %32,7'sine kıyasla %14,3'lük maksimum bir düşüşe sahiptir. Frekans alanı özelliklerinin eklenmesi, piyasa rejimi sınıflandırmasının iyileştirilmesinde ve başarılı işlem stratejilerine yönelik çok zamanlı göstergelerdeki gürültünün azalışında faydalıdır. FreTS-Rainbow, kripto para türevleri için iyi prensipleri uygulanabilir stratejilerle birleştiren gelişmiş bir otomatik işlem mimarisidir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrency derivatives present algorithmic trading possibilities but suffer volatility and leverage problems. We present FreTS-Rainbow, a deep reinforcement learning-based framework of automated crypto futures trading with frequency domain feature extraction along with distributional Q-learning. In contrast with time domain approaches, our method utilizes Frequency-domain Time Series (FreTS) to extract relevant spectral features along with multi-scale patterns of successful trading. FreTS-Rainbow integrates frequency-domain extraction with Rainbow DQN for improved decision-making in leveraged crypto markets. We developed a margin trading framework to encompass futures behavior such as leverage and margin levels. It has a reward function like Differential Sharpe Ratio (DSR). Perpetual futures evaluations of BTCUSDT utilizing multi-timeframe features 5-minute, 15-minute, 1-hour, and 4-hour data verify our design. Our FreTS-Rainbow is superior to baseline Rainbow DQN and buy-hold strategies. It has a Sharpe ratio of 2.47 vs. 1.93 of Rainbow DQN and 1.38 of buy-hold with a maximum drawdown of 14.3% vs. 23.6% of Rainbow DQN and 32.7% of buy-hold. Adding frequency-domain features is beneficial in improving market regime classification as well as noise reduction in multi-time indicators towards successful trading strategies. FreTS-Rainbow is a sophisticated automated trading architecture that merges good principles with actionable strategies for cryptocurrency derivatives.