Radar target detection in non-Gaussian clutter
Gaussian olmayan kargaşa altında radar hedef tespiti
- Tez No: 201883
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalısmada, yüksek çözünürlüklü radarlarda, Gaussian olmayan ve degisken kargasa altında hedef tespit yöntemleri önerilmektedir. Problemin çözümünde iki ayrı yaklasım benimsenmistir: slenmis sinyalin genlik degeri üzerinde çalısan esikleme yöntemi ve kargasa bastırma, Doppler isleme, esikleme islemlerini birlikte gerçeklestiren uyumlu filtreleme yöntemi. Degisken ve Gaussian-olmayan kargasa altında çalısmak üzere tasarlanan yöntemler, Gaussian kargasalı veya heterojen ortamda çalısmak üzere tasarlanmıs klasik yöntemlere göre üstün basarı saglamaktadır. Önerilen uyumlu detektör ise kargasa bastırma ve esiklemeyi bir arada yapmakta ve tüm darbe ve menzil hücrelerinden yararlanmaktadır. Çalısmada, farklı ilinti degerlerindeki kargasaya sahip komsu hücreler kullanılmıs ve GLRT-detektörleri tasarlanmıstır. Yöntemin, klasik metotlara göre üstünlügü basarım analizi ile gösterilmistir. Ayrıca, çok sayıda hedef için detektör tasarlanarak ve klasik yöntemde düzeltme yaparak, klasik yöntemlerin çoklu-hedef durumundaki maskeleme problemi engellenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, novel methods for high-resolution radar target detection in non-Gaussian clutter environment are proposed. In solution of the problem, two approaches are used: Non-coherent detection that operates on the envelope-detected signal for thresholding and coherent detection that performs clutter suppression, Doppler processing and thresholding at the same time. The proposed non-coherent detectors, which are designed to operate in non-Gaussian and range-heterogeneous clutter, yield higher performance than the conventional methods that were designed either for Gaussian clutter or heterogeneous clutter. The proposed coherent detector exploits the information in all the range cells and pulses and performs the clutter reduction and thresholding simultaneously. The design is performed for uncorrelated, partially correlated and fully correlated clutter among range cells. The performance analysis indicates the superiority of the designed methods over the classical ones, in fully correlated and partially correlated situations. In addition, by design of detectors for multiple targets and making corrections to the conventional methods, the target-masking problem of the classical detectors is alleviated.