Coherent detection of target signals in non Gaussian clutter
Gauss olmayan yansıma gürültülerindeki (clutter) hedef sinyallerinin bağdaşık sezinlemesi
- Tez No: 9593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET GAUSS OLMAYAN YANSIMA GÜRÜLTÜLER İNDEKİ (CLUTTER) HEDEF SİNYALLERİNİN BA?DAŞIK SEZİNLENMESİ BAYRAKERİ, Sadık Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi: Yardımcı Doç. Dr. Mustafa KUZUOGLU Temmuz 1990, 139 Sayfa Bu çalışmada, çeşitli tipte Gauss olmayan yansıma gürültülerindeki radar hedeflerinin bağdaşık sezinlenmesi incelenmiştir. Hedef ve yansıma gürültü sinyalleri için bağdaşık modeller ve ilgili işlemcileri türetilmiştir. işlemciler, Neyman-Pearson testinin kesin sonucu optimum kriter alınarak optimum ve alt-optimum olarak sınıflandırılmıştır. Gauss yansıma gürül tüsündeki hedef sinyalleri için optimum sezinleyici ler detaylı olarak incelenmiştir. ilgili Gauss olmayan yansıma gürültü tipleri için bilgisayar benzeşim programları hazırlanmıştır. Bunun yanında, K-dağı lmış yansıma gürültüsünde, optimum ve klasik Gauss sezinleyici Terinin performansı değerlendirilmiştir.Benzetim program sonuçlan, K-dağılımlı yansıma gürültüsünde optimum olduğu öne sürülen işlemcinin klasik işlemciden daha iyi sonuç verdiğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yansıma Gürültü Modeli emes i, Weibull, Lognormal,K-Dağılımı.Hedef Modellemesi, Bağdaşık Sezinleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COHERENT DETECTION OF TARGET SIGNALS IN NON GAUSSIAN CLUTTER BAYRAKERÎ, Sadık M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Mustafa Kuzuoglu July 1990, 139 pages Coherent detection of radar targets in various types of non-Gaussian clutter is investigated. Coherent models for target and clutter signals together with the related processors are derived. Taking the exact evaluation of the Neyman-Pearson test as the optimal ity criterion, the processors are classified as optimum or suboptimum. Optimum detectors for target signals embedded in Gaussian clutter is reviewed in detail. Computer simulation programs for the considered non- Gaussian clutter types are prepared. Also the performance of the optimum detector, derived for K-distribution, and the conventional Gaussian detector is evaluated in K- distributed clutter. nxSimulation program outcomes showed that the processor, which was suggested to be optimum for K-distributed clutter, resulted in better performance than the conventional one..KEY WORDS: Clutter Modelling, Weibull, K-Distibution, Lognormal.Target Modelling, Coherent Detection.