Geliştirilmiş değişken endeksli sabit yanlış alarm oranlı radar işlemcisi
Improved variable index constant false alarm rate radar processor
- Tez No: 270240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT KANİ ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Radar çalışma ortamındaki çevresel yansımaların istatistiksel parametrelerinin bilinmediği durumlarda, sabit yanlış alarm oranlı radar işlemcileri kullanılabilir. Çevresel yansımaların Gauss dağılıma sahip olduğu tektür ortamda Hücre Ortalamalı Sabit Yanlış Alarm Oranı işlemcisi en iyi başarımı gösterir. Çevresel yansımaların içinde karıştırıcı hedeflerin veya güç değişiminin bulunduğu durumlarda Hücre Ortalamalı Sabit Yanlış Alarm Oranı işlemcisinin başarımı azalmaktadır. En Büyük Sabit Yanlış Alarm Oranı işlemcisi, radar menzili içerisinde çevresel yansıma güç değişiminin yer aldığı ortamlarda (tektür olmayan çevresel yansıma) yanlış alarm oranındaki artışı daha iyi kontrol eder. Buna karşılık, karıştırıcı hedeflerin bulunduğu ortamlarda sezim başarımındaki kayıpları engelleyememektedir. En Küçük Sabit Yanlış Alarm Oranı işlemcisi, karıştırıcı hedeflerin bulunduğu ortamda sezim başarımını kabul edilebilir değerlerde tutar. Fakat çevresel yansıma güç değişiminin olduğu ortamlarda yanlış alarm oranındaki artışı engelleyememektedir. Değişken Endeksli Sabit Yanlış Alarm Oranı işlemcisi; Hücre Ortalamalı, En Büyük ve En Küçük Sabit Yanlış Alarm Oranı tekniklerini kullanan bileşik bir algoritma ile çalışır. Değişken Endeksli Sabit Yanlış Alarm Oranı işlemcisi tektür ortamda istenilen sabit yanlış alarm oranını sağlamanın yanında, farklı tektür olmayan ortamlarda hem sezimde hem de yanlış alarm oranının kontrolünde yukarıda belirtilen işlemcilere göre daha başarılıdır.Bu çalışmada önerilen, Geliştirilmiş Değişken Endeksli Sabit Yanlış Alarm Oranı İşlemcisi, birçok senaryoya dayanarak modellenmiş tektür olmayan ortamlarda, Değişken Endeksli Sabit Yanlış Alarm Oranı işlemcisine göre başarım artışı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the cases when the statistical distribution of range return samples are not known, constant false alarm rate radar processors can be used. Cell Averaging Constant False Alarm Rate radar processor performs best in Gaussian homogeneous environments. In the presence of an interfering target or in region of abrupt change in the clutter power transition, Cell Averaging Constant False Alarm Rate radar processor exhibits performance degradation. The Greatest of Constant False Alarm Rate radar processor controls the false alarm rate during the clutter power transition in the reference window better (non-homogeneous environment). On the other hand, it is unable to prevent detection performance degradation in the presence of interfering targets in the reference window. The Smallest of Constant False Alarm Rate radar processor sustains detection performance at an acceptable level. However, it is unable to prevent excessive false alarm in non-homogeneous environments. Variable Index Constant False Alarm Rate processor employs an algorithm which select Cell Averaging, The Smallest of, The Greatest of Constant False Alarm Rate dynamically. In addition to providing desired false alarm rate in homogeneous environments, Variable Index Constant False Alarm Rate processor shows a better performance in detection and false alarm rate control in different non-homogenous environments when compared to the processors mentioned above.In this study, the proposed processor (Improved Variable Index Constant False Alarm Rate processor) shows performance enhancement in various non-homogeneous environment scenarios compared to Variable Index Constant False Alarm Rate processor.