Primer hipertansiyonlularda enalapril maleatın efor arteriyel kan basıncı değerlerine etkisi
- Tez No: 20192
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİR ABBASOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu prospektif çalışma, hafif ve orta derecede primer hipertansiyonla 20 erkek hasta Üzerinde yapıldı. Hastaların yaşları 35-59 arasında değişmekte olup, ortalaması 48,7 fc 7 t 55 idi* Hastalara, herhangi bir ilaç verilmeden Önce, egzersiz stress testi yapılarak efora karşı arteriyel kan basıncı (AKB) cevabı araştırıldı. Tüm hastalarda hipertansif cevap alındı» Daha sonra» 20 mg/gün enalapril raaleat başlanan hastalara 15 gün sonra efor testi tekrarlandı. Hastaların tümün de istirahat AKB ve eforda ulaşılan maksimum AKB, anlamlı de recede azaldı. Maksimum AKB 'ye ulaşma süresi ve egzersiz stress testi için uygulanan maksimum efor yükü ise anlamlı derecede arttı. Hiç bir hasta çalışma dışı bırakılmadı. Sonuç olarak, enalapril maleatın efor AKB 'yi de düşürdüğü ve efor toleransını arttırdığı saptandı. -40-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This prospective study was performed on 20 male patients, diagnosed of having mild to moderate hypertension* First, ar terial blood pressure responses to exercises testing vere mea sured prior to the use of any antihypertensive drugs. All of the patients in the study group responded to the exercise tes ting by a rise in both systolik and diastolik pressure. Then, they vere given enalapril maleate 20 mg/day in a single dose before breakfast for a duration of fifteen days. The exercise testings vere repeated on the 15 th day. Clinically meaning ful decreases in arterial blood pressure both at rest and vith maximum exercise vere recorded. The time interval to achieve maximum rise in arterial blood pressure vas increased. Finally ve have concluded that ve can achieve clinically significant reduction in maximum arterial blood pressure in response to exercise, and an increase in exercise tolerance vith enalapril maleate use. -41-