Lepralı hastalarda testis tutulumu ve sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 20197
- Danışmanlar: PROF.DR. ERBİL ERGENEKON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
- 68 - 7. ÖZET Lepra' da test'iküler tutulum sık rastlanılan bir tab lodur. Çalışmamıza 41 Lepralı erkek denek dahil edilmiştir. Deneklerin urogenital sistem muayeneleri yapıldı. FSH-LH- Testosteron-PRL-Estradiol hormonlarının kan düzeyleri saptan dı. Ayrıca semen analizi ve testis biopsilerinin histopatolo- jik incelenmesi yapıldı. Deneklerin yaş ortalaması X=39.5 olup, minimum yaş 16, maksimum yaş ise 57'dir. Deneklerin % 63.4'ü (n=26) Doğu Anadolu bölgesinden- dir. Deneklerin % 75.6'i (n=31) evli olup, sadece % 12.1'- nin (n=5) çocuğu yoktu. Deneklerin % 70'i (n=25) okur yazar değildi. % 24.4 (n=10) oranında deneğin işi yoktu. Deneklerin % 29.2'de (n=12) libido yetersiz bulundu. Çalışmamızda, FSH, LH ve Estradiol değerlerinde artma, Testosteron değerlerinde azalma, Prolaktin değerleri ise nor mal sınırlar içinde bulundu. Semen analizi yapılan 16 deneğin 4'ünde normospermi, 4'ünde oligospermi, 8'inde de azospermi bulundu. Testis biopsisi yapılan 9 deneğin biopsi sonuçları de ğerlendirildiğinde 1 denek dışındaki bütün deneklerde değişik oranlarda tubuler atrofi ve skleroz saptandı.
Özet (Çeviri)
- 69 - 8. SUMMARY Involvement of the testicles is quite frequent in Lepra. 41 male subjects with lepra were included in our study. The genitourinary system of the subjects were inspected. The blood levels of FSH-LH-Testosteron-PRL and Estradiol hormones were determined. Semen analysis and the histo- pathological examination of the testis biopsies were carried out as well. While the average age of the subjects was X=39.5, the youngest subject was 16 and the oldest 57 years of age. 68.3% (n=28) of the subjects were from the East Anatolian region. 75.6% (n=31) of the subjects were married, while only 12.1% were childless. 70% (n=25) of the subjects were illiterate. 24.4% (n=0) of the subjects didn't have a job. In 29.2% (n=12) of the subjects, libido was found to be inadequate. In our study FSH, LH and Estradiol levels were found to be increased, while prolaktin levels were within normal limits. Of the 16 subjects in whom a semen analysis was carried out, 4 were shown to have normospermia, 4 oligospermia and 8 azoospermia. Tubuler atrophy and sclerosis were seen in all but one of the 9 subjects from whom testis biopsies were taken.