Lepra hastalarında adrenal bez fonksiyonlarının değerlendirilmesinde 1 mikrogram ve 250 mikrogram ACTH stimülasyon testlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 129945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMİS ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
l.OZET Lepra, etkilediği hastanın immünolojik durumuna göre lokalize olarak kalan veya yayılım gösteren kronik granülomatöz bir hastalık olup, adrenal steroidogenezi de etkileyerek klinik veya subklinik adrenal yetmezliğe yol açabilir. Bu çalışmada lepramatöz lepra tanısı almış 21 erkek, 5 kadın toplam 26 hasta ve kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyetleri uyumlu 15 sağlıklı kişiye Adrenokortikotropik hormon (ACTH) stimülasyon testi uygulanarak, leprada subklinik adrenal yetmezliğin ve bunu ortaya çıkarmada düşük (fizyolojik) doz testin yüksek (standart) doz teste üstünlüğünün olup olmadığını göstermek amaçlandı. Hasta ve kontrol gruplarına 12 saatlik gece açlığını takiben, iv 1 ug (düşük doz test; DDT) ve 250 ug (standart doz test; SDT) ACTH stimülasyon testleri üç gün arayla uygulanarak, 0, 30, 60. dakikalardaki kortizol cevaplarına bakıldı. Ayrıca pik kortizol cevabı, kortizol cevaplarının yüzde artışı ve area under curve (AUC) değerleri hesaplandı. Ortalama bazal kortizol değerlerine bakıldığında, hasta ve kontrol grupları arasında fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
2.ÂBSTMACT Leprosy is a chronic granulomatous disease which can be either localized or disseminated form depending on the immunological status of the suffering patient. It may lead to clinical or subclinical adrenal insufficiency by effecting adrenal steroidogenesis. Twenty-six patients (21 male, 5 female) diagnosed lepromatous leprosy were enrolled to this study. Age and sex matched 15 healthy volunteers were enrolled to the study as control group. Adrenocorticotropic hormone (ACTH) stimulation test was applied to all subjects in order to detect subclinical adrenal insufficiency in leprosy, and to detect whether low (physiological) dosage test (LDT) has advantages to high (standardized) dosage test (SDT). Both groups of patients were injected Î jig (LDT) and 250 ug (SDT) ACTH intravenously after 12 hours of fasting overnight. ACTH stimulation tests were applied with 3 days interval and Cortisol levels were detected at 0., 30., and 60. minutes. Besides this, peak Cortisol response, percentage in Cortisol increase and area under curve (AUC) were calculated. There was no difference between study and control groups regarding mean basal Cortisol levels.