Hiperbarik bupivacaine ile spinal anesteziye hasta karakteristiklerinin etkileri
- Tez No: 20198
- Danışmanlar: DR. NEBAHAT SİVRİKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
- 36 - ÖZET Ortopedi, plastik cerrahi ve kadın-doğum kliniklerinde öpere edilecek, ASA I-II grubuna dahil 70 hastaya spinal anestezi uygulandı. Olgulara farklı volüm (2-3-4 mi), farklı konsantrasyonda (% 0.5-% 0.375), farklı dozlarda (10-15-20 mg.) hiperbarik bupivacaine verildi. Sistolik basınç, kalp atım sayısı, T, ^'deki total analjezi süresi, maksimum sefalad yayılım ve bunun için geçen süre, maksimal motor blok skoru, operasyon süreleri ve komp- likasyonlar kaydedilmiştir. 1. gruba 2 mi, % 0.5 - 2. gruba 3 mi, % 0.5 - 3. gruba 4 mi, % 0.5 - 4. gruba 3 mi, % 0.5 - 5. gruba 4 mi, % 0.5 - 6. gruba 4 mi, 0.375 - 7 gruba 4 mi, 0.375 hiperbarik bupi vacaine uygulanmıştır. 1-2-3 ve 6. gruplar, 20-50 yaş arasın da, 4-5 ve 7. gruplar 50 ve daha yukarı yaşları içeriyordu. Hasta yaşıyla maksimal sefalad yayılım ve total anal jezi süresi artış göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
- 37 - SUMMARY Spinal anesthesia was performed on 70 patients under going surgery. Different volumes (2-3-4 ml), concentrations (0.5% - 0.375%) and doses (10-15-20 mg) of hyperbaric bupivacaine was used. Systolic arterial pressures, heat beat, total analgesia duration at T, " level, maximum cefalad distribution and the duration, maximum motor block score, operation time and complications were recorded. 0.5% hyperbaric bupivacaine was used in different volumes: group 1, 2 ml - group 2, 3 ml - group 3, 4 ml - group 4, 3 ml - group 5, 4 ml - 0.375% hyperbaric bupivacaine for group 6, 4 ml - and group 7, 4 ml. Groups 1-2-3-6 included the ages 20-50, group 4-5 and 7 were in the 50 and older age group. The maximum cefalad spread on total analgesia duration increased with age (p0.05). a.