Şanlıurfa il sınırları içerisindeki Amygdalus L. (Rosaceae) türlerinin ekolojik, morfolojik ve anatomik özellikleri
Ecological, morphological and anatomical properties of Amygdalus . (Rosaceae) species in the border of Şanlıurfa
  1. Tez No: 202002
  2. Yazar: SAİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAGİF HATEMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma 2004-2007 yılları arasında Şanlıurfa florasında yayılış gösteren Amygdalus L. türlerini tespit etmek ve bu türlerle ilgili olarak anatomik, morfolojik ve ekolojik özellikleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Şanlıurfa florası Grid sistemine göre C7 karesindedir. Araştırma bölgesinde doğal olarak yetişen Amygdalus L. cinsine ait 3 doğal ve 1 kültür türü tespit edilmiştir, bunlar; A. arabica Oliv., A. communis L., A. lycioides Spach. ve A. orientalis Miller. `dir. Amygdalus türlerinin ekolojik, morfolojik ve anatomik özellikleri incelenmiştir. Araştırma bölgesinde yayılış gösteren Amygdalus L. türlerinin lokalite haritaları işlenmiştir. Araştırma sonucunda Amygdalus L. türlerine ait tür teşhis anahtarına da katkılarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This investigation is aimed to determine the species of Amygdalus L. which spread in the flora of Şanlıurfa and to examine the anatomical, morphological and ecological properties of this species between the years 2004 and 2007. Şanlıurfa flora located within C7 of the Grid System. In the area 4 taxa belongs to Amygdalus L. were determined. These area; A. arabica Oliv., A. communis L., A. lycioides Spach. and A. orientalis Miller. Ecological, morphological and anatomical properties of Amygdalus were examined. Locality map of Amygdalus L. spread in this area, were examined. İn the result of the investigation contributed to the species diagnosis key.