Harran ovasında mevcut mekanizasyon durumu ve mekanizasyon planlamasına yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 2762
  2. Yazar: RAMAZAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
66 6 ÖZET Cumhuriyet döneminin en büyük yatırımlarından biri olarak kabul edilen GAP, bölgesel nitelikli sulama ve enerji amaçlı 13 projeden oluşmaktadır. Bunlardan birisi de Aşağı Fırat Projesi kapsamında sulamaya ilk açılacak olan Şanlıurfa Harran Ovasıdır. Harran Ovası polikültür sulu tarıma uygun toprak ve iklim özelliklerine sahip olup, tarımsal üretimi kısıtlayıcı en önemli faktör sudur. Ovada halen kuru tarım yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak mevcut üretim desenini kuru şartlarda üretilen ürünler oluşturmaktadır. Ovanın Akçakale kesiminde sulu tarım yapılmaktadır. Araştırma bölgesinde insan toprak ilişkilerinde önemli sorunlar mevcuttur, inceleme alanında örnek olarak seçilen 69 işletmeden % 59' u 25-250 dekar geri kalan % 41' i ise 251-800 dekar arasında değişen işletme arazisine sahiptir. Ancak işlenen alan bakımından durum incelendiğinde sayı olarak tüm işletmelerin % 41 'ini oluşturan işletmelerin toplam işlenen alanın % 62.1' ini işledikleri gözlenmiştir. Bölgede toprak reformu uygulamasından sonra toprak mülkiyetinde hala bu ölçüde dengesizliğin görülmesi dikkat çekicidir. Araştırma bölgesinde okuma yazma bilmeyenlerin oranı % 51.9 dur. Bu oran erkeklerde % 20.6, kadınlarda % 89.1'dir. Türkçe'yi kullanma oranıda oldukça düşüktür.. Dolayısıyla eğitim yetersizliği başlı başına çözümlenmemiş bir sorundur. Yeni tarım teknik ve teknolojilerinin bölge halkına iletilmesi için öncelikle onların eğitim düzeylerini yükseltmek Türkçe konuşma alışkanlıklarını artırmak gerekmektedir. GAP Projesinin bölgeyi cazip hale getirmesi, iç göç hareketlerine neden olması da bir sorundur. Ovaya/ su girmeden araştırılması gereken konulardan biri de tarımsal mekanizasyondur. Bir tarımsal işletmede üretim masrafları için de tarım makinaları giderlerinin önemli bir paya sahip olması makina67 yatırımlarının isletme özelliklerine uygun olarak planlamasını zorunlu kılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırına bölgesi için, Çukurovanm mevcut durumu baz alınarak traktör park gereksinimi 8 767 adet traktör olarak bulunmuştur. Araştırma bölgesi için, üretim alanı ve üretilecek ürün cinsi için gerekli toplam optimum güç gereksiniminden hareket edilerek traktör park gereksinimi 6 473 adet traktör olarak bulunmuştur. Bulunan bu traktör park gereksinimleri mevcut durum ile kıyaslanarak gerekli olan traktör park gereksinimleri tespit edilmiştir. Buna ilave olarak araştırma bölgesi için gerekli olacak tarım iş makinaları talepleri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
68 7.S0KKARY The GAP (South Anatolian Project), is accepted as the biggest investment of the history of the republic comes in to existence from 13 projects with regional featured and in the direction of irrigation and producing energy objectives. Only one of them is the project of Şanlı urfa-Harran Plain that at first will be opened to irrigation is the frame of Lower Fırat Project. Harran plain has got the characteristics of soil and climate favourable for polyculture watery agriculture, and the most important factor that restricts agricultural production is shortage of water. In the plain dry farming has been being done, still. Accordingly, the yields which are produced with dry conditions constitute the design of immediate production. In the zone of Akçakale of the plain, watery agriculture has been being done. In the research region, there are important problems in the relations between the people and the land. 59 % out of 69 holders selected as sample in the investigation area have 25-250 decars working fields; and other 41 % have working field changes between 251 and 800 decars. ¥hen the situation in terms of manipulated area was examined, the holders that constitutes 41 % of all the holders as total numbers manipulated 62.1 % of total operated area was observed. It is worth attention that the disequilibrium is such dimensions about to land ownership after the application of the land reform in the area is seen still. The rate of people who don't know reading and writing is 51.9 %. In the investigation area. This rate for men and women are 20.6 % and 89.1 %, respectively. In addition, to this therateofusingTurkish language is also fairly low., In other words^the shortage of education is a problem itself that couldn't be solved. In order to carry away the new agricultural techniques and technologies to the people in investigated69 area, first their education level must be raised and their familiarity with speaking Turkish must be increased. In a fact that GAP project makes the area attractive and causes in land migrations is also another problem. One of the topics that must be investigated before to be given water to the plain is also agricultural mechanization. In a fact that mechanization cost have an important share in actual production costs, and it was forced to be planned machinery investments as fovourable to the features of the holders. In the direction of this goal, the need of tractor park according to the actual situation of Çukurova was forecasted as 876? tractors for the investigation area. For the investigation area, according to the need of the total optimum power that is necessary for the production field and yields that are going to be produced, the need of the tractor park has been found as 6 473 units. The tractor park that will be needed was determined compared with the current situation of the tractors park and found the needs of the tractor parks. In addition, the demands for farm machinery that are going to be necessary for investigation area are also determined.