Kalp delikleri ve kapaklarının alan ve çapları ile bunların yaş, vücut alanı, ağırlık ve boy ile ilişkileri
- Tez No: 20206
- Danışmanlar: PROF.DR. KAPLAN ARINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Ostium aortea, ostium trunci pulmonalis, ostium at' rioventriculare sinistrum ve ostium at rioventricul are dextrum'un alam ve çapları ilejbu delikleri kapatan valva aortae, valva trunci pulmonalis, valva atrioventricula- ris sinistra ve valva atrioventricularis dextra'nın alanları tesbit edilerek, bu değerlerin yaş, boy, ağırlık ve vücut alam arasındaki ilişkileri otopsiden elde edilen 30 adet kalp üzerinde incelendi. Konumuz olan kalp kapağı alanları ve kalp del iği alan. ve çaplarının en fazla^aş'a bağlı olmak üzere, sırasıyla vücut alanı, ağırlık ve boy ile "de arttığı gözlendik Yetişkinler için kalp kapağı ve kalp deliklerinin her. birine ait tek bir normal değerden. bahsetmek güçtür. Normal değerler kişinin yaşı ve vücut alanı (boy ve. ağırlık} ile değişim göstereceğinden; her kişinin kalp kapağı ve deliklerinin her biri si için, yaşı ve vücut alanına göre kendine ait normal ar Tan ve çap değerleri vardır. Kalp kapağı ve deliklerinin alan ve çaplarının vücut alanına elan oranlarının yaş ile değişimini inceleyerek, kişilerin kalp kapak ve delik alan ve çaplarının normal değerlerinin yaş ve vücut alanı (boy ve ağırlık) ile önceden belirlenebileceğini tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By calculating the diameters and areas of the ostium aortae, ostium trunci pulmonalis, ostium atrioventricula- re sinistrum and ostium atrioventricular dextrum and also the areas of the valva aortae,. valva trunci pulmona lis, valva atrioventricular sinistra and valva atrio- ventricularis dextra, the relationship between these mea sures and age, body height, body weight and body surface area were examined on the 30 human adult hearts obtained from the autopsy. According to the measures of this study, the areas of the heart valves and the areas and diameters of the heart orifices are continnuosly being incerased mostly with the age and then with body surface area, body weight and body height, respectively. It could not be stated a normal measure of heart valve and orifice for the adult. As these measures differ in accordance with the age, body surface area (body height and body weight), all people have normal area and diameter for their heart valve and orifice personally with relate to their age and body sur face area. In this study, by measuring the ratio of the diameters and areas of the heart valves and orifices to the body surface area, which vary with respect to the age. It was determined that the normal areas and diameters of 5556 heart valves and orifices of the people could be measured according to their body surface area (body height and body weight).