Ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde verniks kazeoza uygulamasının iyileşme hızına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of vernix caseosa application on healing rate in experimental wound model created in rats
  1. Tez No: 835115
  2. Yazar: NURSEL ALGIM ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KURUDİREK, PROF. DR. ADEM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma, ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde verniks kazeoza uygulamasının iyileşme hızına etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal Metod: Deneysel tipte yapılan araştırmada verniks kazeoza, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ameliyathane Bölümü Sezeryan Odasında Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında 37-42 haftada sezeryanla doğan yenidoğanlardan alındı. Yenidoğanın cildinden (göz kapağının üstü, burun delikleri, kulaklarının iç yüzü ve dudakları olmak üzere) yumuşak steril bir bez ile eser miktarda verniks kazeoza alındı. Sonrasında alınan verniks kazeoza uygun bir enjektöre konuldu. Bu uygulama günlük olarak yapıldı ve alınan verniks kazeoza steril enjektör içerisinde korunaklı bir şekilde en kısa sürede ATADEM (Atatürk Üniversitesi Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü)'e götürüldü. Verniks kazeozaya mekonyumlu amniyotik mayi bulaşması durumda yenidoğan çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada 56 sıçan kullanıldı. Sıçanlar 4 gruba ayrıldı. Yara modeli oluşturmak için insizyonel metod kullanıldı. Bunun için sıçanlar (60 mg/kg ketamine + 3 mg/kg ksilazin) genel anestezi altında (dorsal interscapular alanın posterior bölgesi) tıraş edilerek operasyona hazır hale getirildi. Operasyon bölgesinin (povidon iyot ile) antisepsisi sağlandıktan sonra 1cm x l cm deri biyopsisi alınarak unileteral tam katlı yara (sol tarafta) oluşturuldu. Çalışma sonuna kadar tüm hayvanların yara bölgesine verniks kazeoza ve kontrol amaçlı Terramycin krem günlük olarak uygulandı. Bu işlem ilk gruba 7 gün, ikinci gruba 14 gün ve üçüncü gruba 21 gün boyunca uygulanmaya devam edildi. Operasyonu takip eden 7. 14. ve 21. günlerde sıçanlar anesteziye alınarak (ketamine 90 mg/kg, i.p.) kalp dokularından kan örnekleri alınıp serum tüplerine aktarıldı. Daha sonra sakrifiye edilen sıçanların yara bölgesi diseke edilerek 2 parçaya ayrıldı. İkiye bölünen yara bölgesinin yarısı biyokimyasal analizler için kullanıldı, diğer yarısı ise histolojik inceleme için %10'luk formaldehit solüsyonunda fikse edildi.
Özet (Çeviri)
Aim This study was carried out to examine the healing effects of vernix caseosa, which will be taken from the newborn in sufficient amount, on the healing time of the experimentally created wound. Material and Method: The research was planned experimentally and included newborns born at 37-42 weeks by cesarean section between June and December 2022 in the Operating Room of Atatürk University Health Research and Application Hospital. Trace amounts of vernix caseosa will be taken from the newborn's skin (top of the eyelid, nostrils, inner surface of the ears and lips) with a soft sterile cloth. Afterwards, the taken vernix will be placed in a tube suitable for caseose. This application will be made daily and the taken vernix caseosa will be taken to ATADEM (Atatürk University Medical Experimental Application and Research Center Directorate) as soon as possible in a protected way in a sterile tube. In the case of meconium amniotic fluid, the newborn will be excluded from the study. 56 rats will be used in the study. Rats will be divided into 4 groups. The incisional method will be used to create the wound model. For this, rats (60 mg/kg ketamine + 3 mg/kg xylazine) will be shaved under general anesthesia (posterior region of the dorsal interscapular area) and prepared for the operation. After providing antisepsis of the operation area (with povidone iodine), 1 cm x 1 cm skin biopsy will be taken and a unilateral full-layered wound (on the left side) will be created. Vernix caseosa and control Terramycin cream will be applied daily to the wound area of all animals until the end of the study. This process continued to be applied to the first group for 7 days, to the second group for 14 days, and to the third group for 21 days. On the 7th, 14th and 21st days following the operation, the rats were anesthetized (ketamine 90 mg/kg, i.p.) and blood samples were taken from their heart tissues and transferred to serum tubes. Then, the wound area of the sacrificed rats was dissected and divided into 2 parts. Half of the wound area was divided into two and used for biochemical analysis, while the other half was fixed in 10% formaldehyde solution for histological examination and the longest measurable diameter and the shortest diameter of the wound will be recorded with the help of a vernier caliper.