Tüm dane arpa içeren etlik piliç yemlerine enzim ilavesinin performans, besin maddelerinden yararlanma ve sindirim sistemi üzerine etkileri
Effects of inclusion of enzyme to the broiler diets contains whole barley on performance, nutrients digestibility and gastrointestinal tract
- Tez No: 202082
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde tüm dane arpa içeren etlik piliç yemlerine P-glukanaz enzimi ilavesinin performans, besin maddelerinden yararlanma ve sindirim sistemi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 48 adet Ross 308 erkek etlik civciv rasgele dört gruba ayrılmıştır. Birinci grup; % 20 tüm dane arpa içeren ve % 0.1 oranında P-glukanaz enzimli (DAE), ikinci grup; % 20 tüm dane arpa içeren enzimsiz (DAZ), üçüncü grup; % 20 öğütülmüş arpa içeren ve % 0.1 oranında P-glukanaz enzimli (ÖAE) ve dördüncü grup; % 20 öğütülmüş arpa içeren enzimsiz (ÖAZ) olarak ayrılmıştır. Bir hafta ana makinasında grup halinde barındırılan civcivler daha sonra bireysel metabolizma kafeslerine alınmıştır. Yem ve su ab-libitum olarak sunulmuştur. Canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma, karkas randımanı, göğüs ve but eti besin madde kompozisyonu, iç organların ağırlıkları, göğüs ve but eti ile sindirim organları içeriklerinin pH değerleri, besin maddelerinin % sindirilebilirlikleri, dışkı viskozite, kan kolesterol ve trigliserid değerleri saptanmıştır. Deneme sonunda muamelelerin etlik piliçlerin performans kriterleri üzerine önemli bir etkisinin olmadığı saptanmıştır (P>0.05). Kesim yaşı (6. hafta) ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla; 2766.09±70.77, 2669.63±82.99, 2695.83±67.76, 2728.27±70.77 g ve 0-6 haftalar arası yemden yararlanma değerleri sırasıyla; 1.76±0.04, 1.78.±0.04, 1.76±0.03, 1.71±0.04 olarak bulunmuştur. Deneme boyunca muamele grupları arasında karkas randımanı, göğüs ve but eti besin madde kompozisyonu, iç organların ağırlıkları, göğüs ve but eti ile sindirim organları içeriklerinin pH değerleri, besin maddelerinin % sindirilebilirlikleri, dışkı viskozite, kan kolesterol ve trigliserid açısından istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This current thesis was carried out to determinate the effects of inclusion of p -glucanase enzyme to the brolier diets which included whole barley on the growth performance, nutrient digestibility and digestion system of broiler chickens. For this purpose, total 48 Ross 308 male broiler chicks were divided into four groups randomly. First group were treated to the diet with :% 20 whole barley and % 0.1 p-glukanaz enzyme, second group were treated to the diet included % 20 whole barley and without enzyme, third group were given the diet included % 20 grinded barley with % 0.1 P-glukanaz enzyme and fourth group were given the diet with % 20 grinded barley and without enzyme. Chicks housed in growth units for the fırst week after that chicks were kept in individual metabolism cages. Feed and water were provided ad libitum during the experiment. Body weight, body weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, nutrient composition of breast and thigh meats, weights of inner organs, pH values of thigh meat, breast meat and contents of gizzard and gut, nutrient digestibility, blood cholesterol and triglyceride ratio, excreta viscosity and carcass yield were determined. Performance criterions of the broilers were not influenced by the treatments (P>0.05). Average body weights of 6-week-old chickens were 2766.09±70.77, 2669.63±82.99, 2695.83±67.76, 2728.27±70.77 g and average feed conversion ratios between 0 to 6 weeks were 1.76±0.04, 1.78.±0.04, 1.76±0.03, 1.71±0.04 respectively. There were no significant differences among the treatment groups for the nutrient composition of breast and thigh meats, weights of inner organs, pH values of thigh meat, breast meat and contents of gizzard and gut, nutrient digestibility, blood cholesterol and triglyceride level, excreta viscosity and carcass yield (P>0.05).