Analytic functions on time scales
Zaman skalalarında analitik fonksiyonlar
- Tez No: 202130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL UFUKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Zaman skalası kompleks düzleminde kompleks fonksiyonların analitiklii kavramı Bohner ve Guseinov tarafından 2005 yılında ortaya konulmutur. Tam delta diferensiyellenebilme, iki zaman skalası çarpımı üzerinde delta analitik fonksiyonlar ve Cauchy-Riemann denklemlerinin delta versiyonu onlar tarafından gelitirilmitir. Bu tezde, Bohner ve Guseinov'un makalesi yanında, sürekli, kesikli ve yarı kesikli analitik fonksiyonlar üzerine çalıtık ve tam nabla diferensiyellenebilme, iki zaman skalası çarpımı üzerinde nabla analitik fonksiyonlar ve Cauchy-Riemann denklemlerinin nabla versiyonunu gelitirdik.
Özet (Çeviri)
The concept of analyticity for complex functions on time scale complex plane was introduced by Bohner and Guseinov in 2005. They developed completely delta differentiability, delta analytic functions on products of two time scales, and Cauchy- Riemann equations for delta case. In this thesis, beside the paper of Bohner and Guseinov, we worked on continuous, discrete and semi-discrete analytic functions and developed completely nabla differentiability, nabla analytic functions on products of two time scales, and Cauchy-Riemann equations for nabla case.