Life cycle assessment (LCA) based home rating model for İzmir (HRM-İzmir)
Yaşam döngü değerlendirme yöntemiyle İzmir kenti için geliştirilen konut modeli
  1. Tez No: 202129
  2. Yazar: ERAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERDOĞDU ERKARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tezde, Yaam Döngü Deerlendirme yöntemiyle, Izmir Kenti için hazırlanan Konut Deerlendirme Modelini gelitirme süreci, teorideki aamaları ile birlikte aktarılmakta ve daha sonra zmir'den seçilen konutlar üzerinde denemesi yapılmaktadır Gelitirilen Konut Deerlendirme Modelinde, ATHENA yazılım programı kullanarak, binalardaki enerji tüketimini, katı atık oluturma durumu, su kirlilik endeksi, hava kirlilii endeksi, küresel ısınma potansiyeli ve doal kaynak kullanımı konularında karılatırmalı analizler yapılmaktadır. kinci aama olarak, otuz adet deerlendirme ölçütü, dört yaam döngü sürecine göre gruplandırılmaktadır; (1)Alan Seçimi, (2) naat, (3) Kullanım, (4) Yıkım. Üçüncü aama olarak, konutları sınıflandırmak için belik sistem kullanılmakta, ?mükemmel (5 puan), iyi (4 puan), ortalama (3 puan), ortalamanın altı (2 puan) ve zayıf (1)- , deerlendirme kıstasları önerilmektedir. Çıkan sonuçlar bulundukları semtin getirim düzeyine göre deil, konut olarak performansları dikkate alınarak deerlendirilmilerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development and application of Life Cycle Assessment (LCA) based home rating model for residential buildings in Izmir. It aims to develop building performance assessment within a single application. This new application supports various considerations throughout the building?s life cycle in relation to performance domains such as site ecology, energy consumption, material selection, lighting availability, transportation and the rest of the performance indicators. It is intended to encourage initiatives toward achieving better housing performance. ATHENA Canadian Software tool has been selected to calculate quantitive values for energy consumption, solid waste emission, air pollution index, water pollution index, global warming potential, weighted resource use. Then, thirty performance indicators, which were selected from the review of existing evaluation models has been grouped under four building life cycle stages, site selection, construction, operation, and demolition. The weights of each category and indicator has been calculated, and converted into a credit score. Then, the performance grades are divided into five levels, (excellent, good, average, below average and poor) and evaluation criteria are suggested based on statutory performance value.