Effects of deleting mitochondrial antioxidant genes on aging
Mitokondriyal antioksidant genlerin kaybının yaşlanma üzerine etkileri
  1. Tez No: 202131
  2. Yazar: ERCAN SELÇUK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Reaktif oksijen türleri (ROS) biyomoleküllerde hasar oluturarak yalanmanın hızlanması ve yaam süresinin kısalmasına sebep olurken antioksidan enzimler bu etkilerin tersini oluturur. Mitokondriler ROS'ların birincil üretim yerleri olmaları ve reaktif oksijen türlerinden en çok etkilenmeleri sebebiyle yalanma çalımalarında önemlidirler. Çalımada, replikatif yaam süresinde etkili mitokondrial antioksidan genlerin tanımlanması için maya genetii kullanılmıtır. Çalımamızda mitokondrial antioksidan genler (TTR1, CCP1, SOD1, GLO4, TRR2, TRX3, CCS1, SOD2, GRX5, PRX1) arasından, SOD1 (Cu, Zn superoksit dismutaz), SOD2 (Mn superoksit dismutaz) ve CCS1 (Bakır aperonin) mutasyonları yaam sürelerini düürmü olup bu düme sod1 için 40%, sod2 için 72% ve ccs1 için 50% olarak bulunmutur. Bunun yanında solunumla metabolize edilen karbon kaynaı (gliserol) kullanıldıında sod1, sod2 ve ccs1' nin yanında CCP1 mutasyonunun da yaam süresinde kısalmaya sebep olduu bulunmu olup mutantların yaam sürelerindeli kısalma sod1 için 79%, sod2 için 87% , ccs1 için 51% ve ccp1 için 65% olarak bulundu. Her iki ortam koulunda da bazı gen mutasyonlarının yalanma üzerine çok az veya hiç etkisinin olmadıı bulundu. Mitokondrial antioxidant genlerin oksidatif stres üzerindeki rollerinin daha iyi anlaılabilmesi için lipid, protein ve DNA'daki hasar oranları belirlendi. Normal artlarda mutantların WT hücrelere göre daha az lipid peroksitlerini içerdikleri bulundu. Hücrelerin gliserol içeren besiyerinde büyütülmesiyle lipid peroksitlerinin seviyesi CCS1, SOD2, GRX2, CCP1, TRR2 ve PRX1 mutantları için sırasıyla 87%, 73%, 65, 48%, 30% ve 16% fazla bulundu. Protein karbonilasyonu ölçümlerinde normal besiyerinde büyütülen hücrelerden WT hücrelere kıyasla, ccp1 mutanlarında 34% ve grx2 mutantlarında 87% yüksek protein karbonil miktarı tespit edildi. Gliserol besiyerinde ise protein karbonil seviyesinin tüm mutanlar için arttıı gözlendi. Q-PCR denemesi sonucunda ccs1 ve prx1 için mitokondrial DNA'da hasarının arttıı bulundu. Tüm sonuçlar ııında, bazı antioksidan gen mutantlarının daha kısa yaadıı ve solunumla metabolize edilebilen karbon kaynaı varlıında aırı miktarda moleküler hasar birikimi olduu bulundu.
Özet (Çeviri)
Reactive oxygen species (ROS) damage biomolecules, accelerate aging, and shorten life span, whereas antioxidant enzymes mitigate these effects. Because mitochondria are a primary site of ROS generation and also a primary target of ROS attack, they have become a major focus area of aging studies. Here, we employed yeast genetics to identify mitochondrial antioxidant genes that are important for replicative life span. We found that among the known mitochondrial antioxidant genes (TTR1, CCP1, SOD1, GLO4, TRR2, TRX3, CCS1, SOD2, GRX5, PRX1), deletion SOD1 (Cu, Zn superoxide dismutase), SOD2 (Manganese-containing superoxide dismutase), and CCS1 (Copper chaperone), shortened the life span enormously under normal conditions. The life span decreased 40% for sod1 mutant, 72% for sod2 mutant, and 50% for ccs1 mutant. When a respiratory carbon source was used in addition to sod1, sod2 and ccs1, deletion of CCP1 (cytocrome c peroxidase) also lead to a decrease in life span which decreased% 79 for sod1 mutant, 87 % for sod2 mutant, 51 % for ccs1 and65 % for ccp1 mutant. Deletion of the other genes had little or no effect on life span for both conditions. To further investigate the role of these antioxidant genes molecular damages on lipids, proteins, and DNA were detected in mutants. The results showed that level of lipid peroxidation was usually lower when cells were grown under normal conditions. If cells were grown in respiratory substrate glycerol, deletion of CCS1, SOD2, GRX2, CCP1, TRR2 and PRX1 genes increased cellular lipid peroxidation levels by 87%, 73%, 65, 48%, 30% and 16% respectively. Protein carbonylation levels were 34% higher for ccp1 and 87% higher for grx2 mutants compared to WT cells when the cells were grown under normal conditions. However, it increased 65% for ccs1, 61% for prx1, 57% for glo4, 55% for ccp1, 49% for sod1, 37% for sod2, 33% for grx2, 18% for trx3, 17% for grx5 and 7% for trr2 when the cells were grown in the presence of glycerol. Q-PCR assay showed that deletion of CCS1 and PRX1 lead to DNA damages in mitochondrial DNA. Our overall results showed that some of the antioxidant mitochondrial mutants lived shorter and accumulated extensive molecular damages in the presence of respiratory carbon source.