Basic key exchange protocols for secret key cryptosystems under crympix library
Crympix kütüphanesi altında gizli anahtar kriptosistemleri için temel anahtar değişim protokolleri
- Tez No: 202141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Anahtar deiim protokolleri simetrik kripto sistemlerdeki anahtar daıtım problemini çözmek amacıyla gelitirilmitir. Çeitli matematiksel temeller üzerine gelitirilen bu protokoller, açık anahtar kripto sisteminin farklı uygulamalarıdır. Bu tezde, temel anahtar deiim protokolleri incelenmi ve CRYMPIX uygulamaları verilmitir. Taınabilir bir yapıya sahip olan CRYMPIX kütüphanesinin kullanımı platform baımsızlıı salamıtır. Böylece oluturulan anahtar deiimi mekanizmaları farklı donanım ve yazılımlarla bir arada çalımaya uygun hale gelmitir.
Özet (Çeviri)
Key exchange protocols are developed in order to overcome the key distribution problem of symmetrical cryptosystems. These protocols which are based on various algebraic domains are different implementations of public-key cryptography. In this thesis, the basic key exchange protocols are reviewed and CRYMPIX implementations of them are provided. CRYMPIX has a portable structure that provides platform independence for generated code. Hence, the implemented key exchange mechanisms are suitable to be used on different hardware and software platforms.