The evolution and change of building facades: A research for developing alternative composite surface materials
Bina cephelerinin evrimi ve gelişimi: Alternatif kompozit cephe kaplama malzemeleri geliştirmek için bir araştırma
- Tez No: 202140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Binaların giydirilmesi inaat sektörü için önemli bir uygulama alanıdır. Bilindii gibi giydirmenin ana amacı bina içi ortamı dı ortamdan yapının kullanım amacına uygun biçimde ayırmaktır. levsel açıdan bakıldıında, giydirme cepheyi su, rüzgâr, güne, ıık, sıcaklık ve soukluk gibi dı etkenlere karı bina içi ortamı koruyan, taıyıcı olmayan bina dı kabuu olarak tanımlamak mümkündür. Bunların yanında, giydirme cephenin estetik, ekonomik ve güvenlik amaçlarına da uygun olması gereklidir Bina cephe tasarımı yeni ina yöntemlerinin gelimesi, enerji tasarrufu baskıları, iç mekândaki koulların denetimi ve yeni malzemelerin gelitirilmesiyle daha karmaık bir hal almıtır. Gelien teknolojilerin inaat sektöründe analog üretim biçimlerini zorladıı görülmektedir. Analog üretin süreçleri teknik çizim ve çizimlerin yorumlanmasına dayanmaktadır. nsan yorumu sistemin temelini oluturmaktadır. Dier taraftan, bilgisayar destekli tasarım yoluyla sunulan yeni tasarım imkânları kartezyen düzlemin sınırlarının ötesinde tasarım araçlarını sunmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim süreçlerinin sayısal olarak yönetilen süreçlerle üretilmesi yapı sektörünün çözüm bekleyen önemli bir konusudur. Bina kimlii ve kullanımının önemli bir bileeni olan yapı kabuu sistemi bu süreçlerin uygulanması için önemli bir alandır. Üretim süreçleri, balantı detayları, dier yapı bileenleriyle ilikileri, balantı detayları gibi aamalar konunun çözülmesi gereken dier hususlarıdır.
Özet (Çeviri)
Cladding of buildings is an important and commonly applied activity area of building sector. As it is known major purpose of cladding is to separate the indoor environment from the outdoors in such a way that indoor environment conditions can be maintained at level suitable for the buildings intended use. Therefore from the functional point of view it can be defined as, the part of the building that is non load bearing exterior wall that must defend the interior spaces against invasion by water, wind, sun, light, heat and cold, and all the other forces of nature. Besides this it must also fulfill the aesthetic, economic and security consideration. The design of the building façade has become much more complicated with development of new methods of construction, the requirements for a highly controlled interior environments, stress on energy efficiency, advent of materials and new production methods. But it seems that available technologies on ordinary building sector relay on the analog production methods. Analog production process depends on technical drawings and the interpretation of drawings. The human interpretation is the basics of the systems. On the other hand, new design tools that introduced by computer aided design programs proposes new conceptions of space that beyond the limits of Cartesian understanding of form and construction. It is known that computer aided design and production methods are applied pervasively in numerous different sectors. Articulation of computer aided design and manufacturing processes with digitally driven assemblage methods is an important task that is expected to be solved by the building sector. Building envelope systems as being one of the most important building component from the points of both identity and utility of buildings, is has to be reconsidered as a part of the adaptation of whole construction sector. It is also a measure of responsibility on the part of architects. Besides material design, production processes, and connection details of the components with the other parts of the building are the other important dimensions of the envelope systems.