Secure urban environments by design: Analysis of Konak Square design through crime prevention through environmental design (CPTED) principles
Tasarım yoluyla güvenli kent mekanları yaratılması: Çevresel tasarımla suçun önlenmesi (CPTED) prensiplerinin etkinliğinin Konak Meydanı tasarımı örneğinde ölçülmesi
  1. Tez No: 202144
  2. Yazar: DENİZ DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CAN ÖZCAN, YRD. DOÇ. DR. NİCEL SAYGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kentlerde meydana gelen suç olaylarının azaltılmasında ve güvenli kent mekanları yaratılmasında, söz konusu bu alanların tasarım özellikleri çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu balamda, plancılar ve tasarımcılar, çevresel tasarım yoluyla suçun önlenmesi (CPTED) kavramının önemini vurgulamaktadırlar. Ancak, gelimi ülkelerin aksine, çevresel tasarım yoluyla suç olaylarının ve suça maruz kalma korkusunun önlenmesi kavramı ülkemizde planlama ve tasarım çalımaları ile bir arada ele alınarak yeterince bütünletirilememitir. Çalımanın temel amacı bu büyük boluu doldurmaktır. Bu sebeple, tezin amacı, suç, suça maruz kalma korkusu ve mekansal özellikler arasındaki temel balantıları ortaya koymaktır. Bu balamda, son yıllarda yeniden tasarlanmı bir kent mekanı olan Konak Meydanı'nın son hali CPTED ilkeleri dorultusunda analiz edilerek ve bu mekan örneinden yola çıkılarak, kent mekanlarında güvenliin çevresel tasarım yoluyla arttırılmasına yönelik ilave önerilerde bulunulmaktadır. Bu amaçla, zmir Emniyet Müdürlüü ve Polis Tekilatı ile görümeler yapılmı ve sözkonusu alana dair resmi suç kayıtları çıkarılmıtır. Bu verilere ek olarak, yapılan anketler ve gözlem sonuçları istatistiksel olarak deerlendirilip anlamlı bulgulara ulaılmıtır. Sonuç olarak, bu çalıma kentsel mekanlarda meydana gelen suç olayları ve duyulan güvensizlik hissi ile bu alanların yapısal özellikleri arasında sıkı bir iliki ve etkileim olduunu ortaya koymaktadır. Böylelikle, söz konusu çalıma, daha güvenli ve yaanabilir kent mekanlarının yaratılmasında planlama ve tasarım süreçlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Better design can play a crucial role for reducing crime and creating secure urban environments. In this regard, planners and designers have begun to acknowledge the importance of Crime Prevention through Environmental Design (CPTED). However, unlike foreign countries, crime prevention through planning and design context has not been considered and integrated with the planning and design studies in Turkey. This study is aimed to fill this vital gap. Therefore, the main purpose of the study is to examine the relationships between crime (as well as fear of crime) and the spatial built environment. To do that, as one of the recently redesigned public space of zmir, Konak Square Design has been analysed through CPTED principles. In that case, a comparison of recent design of Konak Square and CPTED principles are carried out. Then, if design features of the square complies with CPTED principles or not, found out. Finally, additional recommendations are made that have not been covered by existing CPTED principles to improve security considerations of public places. For this purpose, interviews have been conducted with the zmir Police Department and also the official crime records of the area have been obtained from them. Besides using cross-correlation technique, systematic observations and questionnaires have been used as research methods of this study. Consequently, this particular study did find support for the causal relationships between the occurrence of crime or feelings of insecurity and characteristics of the spatial built environments. Therefore, the study has emphasized that, planning and design issues should be considered carefully in order to create safer and livable public spaces.