Determination of the particle interactions-rheology-surface roughness relationship for dental ceramics
Dental seramiklerin taneler arası ilişkiler-reoloji-yüzey pürüzlülüğü ilişkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 202152
  2. Yazar: MÜRŞİDE KES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalımada dental seramiklerin taneler arası ilikiler ? reoloji - yüzey pürüzlülüü ilikisi incelenmitir. Taneler arası ilikiler saf su ve deiik konsantrasyonlardaki (0.1, 0.25, 0.5, 0.75, 1M NaCl ve CaCl2) elektrolit çözeltileri için DLVO Teorisi kullanılarak belirlenmitir. Elde edilen veriler taneler arası ilikilerin elektrolit konsantrasyonu ve deerlii ile deitiini göstermitir. Elektrolit konsantrasyonu ve deerlii arttıkça Elektriksel Çift Tabaka (Debye Uzunluu) bastırılmakta ve Enerji Bariyer Yükseklii dümektedir bu da taneler arasında aglomerasyon olduunu göstermektedir. Saf su ve deiik konsantrasyonlardaki elektrolit çözeltilerindeki seramik toz reoloji grafikleri çizilerek sistemin reolojik özellikleri anlaılmaya çalıılmıtır. Düük elektrolit konsantrasyonlarında tanelerin aglomere olduu gözlenirken belli bir konsantrasyondan sonra dengeye ulatıı ve jellemenin olduu gözlenmitir. Reoloji ölçümlerinden elde edilen sonuçlar ile seramik yüzeylerin AFM, profilometre ve SEM ölçümleri sonucunda elde edilen sonuçlar karılatırılmı ve elektrolit ortamında yüzey pürüzlülüünün düük konsantrasyonlarda tanelerin aglomere olmasından dolayı arttıı ancak yüksek konsantrasyonlarda sistemdeki jellemeden dolayı yüzey pürüzlülüünün azaldıı belirlenmitir. Ayrıca bu durum kontak açısı ölçümleriyle de desteklenmitir. Düük elektrolit konsantrasyonlarında ortalama kontak açısı deerleri yüksek ve daılımı geni iken yüksek elektrolit konsantrasyonlarında ortalama kontak açısı deerleri düük ve daılımı dar olarak gözlemlenmitir.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship between particle interactions, rheology and surface roughness for dental ceramics was determined. For this purpose IPS Empress 2 veneer powder was chosen and characterized with XRD, SEM, EDS, Zeta Potential and Particle Size measurements. Particle interactions have been interpreted in the light of DLVO Theory for distilled water and electrolyte solutions at different concentrations (0.1, 0.25, 0.5, 0.75, 1 M NaCl and CaCl2). The results indicated that interactions between particles change with electrolyte concentration and valency. Electrical Double Layer Thickness (Debye Length) compresses and Energy Barrier height decreases as electrolyte concentration and valency increase mean that there is agglomeration between particles. In order to understand the rheological properties of the system shear rate versus shear stress and shear rate versus viscosity graphs were interpreted for the same environmental conditions, distilled water and electrolyte solutions at different concentrations. It was obtained that at low electrolyte conditions particles formed agglomerates, however at high electrolyte conditions the system reached equilibrium where particles formed gel structures due to their non-Newtonian behaviour. The results obtained from rheological measurements were compared with the results obtained from AFM, profilometer and SEM measurements for the surfaces prepared with IPS Empress 2 veneer powder and it was concluded that in the presence of electrolytes (Na+ and Ca2+) surface roughness increased at low concentrations due to agglomeration of particles whereas surface roughness decreased at high concentrations most probably due to gelation in the system. Moreover, this situation was supported with contact angle measurements where contact angle mean values are high and ditributions are wide at low electrolyte concentrations while contact angle mean values are small and distributions are narrow at high concentrations