Microstructural analysis of the corrosion of Al2O3 and ZrO2 in frit melts
Al2O3 VE ZrO2'nın frit eriyiği içerisindeki korozyonunun mikroyapısal analizi
- Tez No: 202159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKKURT, PROF. DR. MUHSİN ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemical Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Laboratuvarda slip-döküm yöntemiyle üretilmiş olan yoğun alumina ve zirkonya krozelerin 1400?1500 oC aralığında opak ve saydam frit korozyonuna dayanımı test edilmiştir. Kroze ve frit arasındaki arayüzey SEM-EDS, XRD ve OM yöntemleri kullanarak incelenmiştir. Devamlı bir bant şeklinde ZnAl2O4 kristallerinin oluşumu Al2O3 kroze duvarı ve içeriğindeki opak ve/veya saydam frit eriyiği arasındaki arayüzeyde gözlemlenmiştir. Opak frit kullanıldığı zaman izole olmuş ZrO2 kümeleri ZnAl2O4 bantına komşu bir şekilde frit içerisinde oluşmuştur. Frit yüzeyinde daha içerilere girildiğinde ise çözünümünü tamamlamamış ZrSiO4 gözlemlenmiştir. Öte yandan ZrO2 kroze her iki aşındırıcı frite karşı, fritin ZrO2 kroze duvarına tamamen nufuz etmesi nedeniyle başarısız olmuştur. Faz diyagramlarının kullanımı üzerine olan termodinamik tahminler de pratikte saptanan sonuçlar ile benzerlik göstermiştir. Ayrıca, kütlece 50% zirkonya ve 50% alüminadan oluşan krozeler de üretilmiş ve frite karşı korozyon dayanımları test edilmiştir. Alümina krozelerin, frit eriyiğine minimum alüminyum katkısı ile korozyon testi için güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dense alumina and zirconia crucibles manufactured in the laboratory by slip casting were tested for their resistance to corrosive attack by opaque and transparent frits between 1400-1500oC. Interface between the crucible and the frit was investigated by Scanning Electron Microscopy (SEM, Philips XL-30S FEG) equipped with EDS (Energy Dispersive Spectroscopy) unit, X-ray diffraction (XRD, Philips X?Pert Pro), and Optical Microscope (OM, Nikon Eclipse L150). Formation of a continuous band of zinc aluminate (gahnite) crystals was observed at the interface between the alumina crucible wall and the contained opaque and/or transparent frit melt. When opaque frit was used, isolated pockets of zirconia were present adjacent to the zinc aluminate band inside the frit. Deeper inside the frit incompletely dissolved zircon were observed. On the other hand zirconia crucible failed against both of the corrosive frits, resulting in complete penetration of frit species into zirconia crucible wall. Thermodynamic predictions based on the use of phase diagrams also produced similar conclusions with the practically observed results. Crucibles with 50 wt% zirconia and 50 wt% alumina were also manufactured and tested for their corrosion resistance against the frit. It was found that the alumina crucibles could be safely used for corrosion testing with minimal aluminum contribution to the frit melt.