Recent advances in the hardware architecture of flat display devices
Düz ekran cihazların donanım mimarisindeki son gelişmeler
- Tez No: 202160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tez entegre sayısal alıcıya sahip düz panel ekranlı cihazlar için ana kart tasarımını anlatmaktadır, sayısal alıcı entegre düz panel ekranların tasarım zorlukları detayları ile aktarılmaktadır. Düz panel ekran teknolojisi ve islemci blokları hakkında genel açıklamalar tez kapsamında verilmistir. Tasarım süreci öncesinde TV ve düz panel ekranların temel yapıları tasarım sürecinin daha net anlasılması için verilmistir. TV anakart donanım tasarımı iki ana süreç içerisinde incelenmistir, bunlar sema tasarımı ve baskılı devre kartı tasarımıdır. Sema tasarımının ilk adımı sistem seviyesi blok sema tasarımıdır. Sema donanım tasarımının detaylı uygulama seviyesi tasarım kısmıdır ve baskılı devre kart tasarımı ise tasarımın gerçeklendigi seviyedir. Sistem seviyesi, uygulama seviyesi ve gerçekleme seviyesi TV islemci anakart donanım tasarımı detayları ile tez kapsamında incelenmistir. Tasarım zorlukları, kriterleri ve uygulanan çözümler düz panel ekranlar için detaylı olarak belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Thesis will describe processing board hardware design for flat panel displays with integrated digital reception, the design challenges in flat panel displays with integrated digital reception explained with details. Thesis also includes brief explanation of flat panel technology and processing blocks. Explanations of building blocks of TV and flat panel displays are given before design stage for better understanding of design stage. Hardware design stage of processing board is investigated in two major steps, schematic design and layout design. First step of the schematic design is system level block diagram design. Schematic diagram is the detailed application level hardware design and layout is the implementation level of the design. System level, application level and implementation level hardware design of the TV processing board is described with details in thesis. Design challenges, considerations and solutions are defined in advance for flat panel displays.