Totally weak supplemented modules
Tümden zayıf tümlenmiş modüller
  1. Tez No: 202170
  2. Yazar: SERPİL TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAİL ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde temel olarak H. Zöschinger, P. Rudlof ve P. F. Smith'in sonuçlarına dayanan değişmeli Noether halkaları, özel olarak Dedekind tamlık bölgeleri üzerinde tümlenmiş, zayıf tümlenmiş, tümden tümlenmiş ve tümden zayıf tümlenmiş modülleri içeren bazı modül sınıfları üzerine inceleme yapılması amaçlanmıştır. Bir modülün zayıf tümlenmiş olması için gerek ve yeter koşul o modülün oyuk altmodüllerinin sonlu dik toplamına gore bölüm modülünün zayıf tümlenmiş olmasıdır. Bir modülün zayıf tümlenmiş (tümden zayıf tümlenmiş) olması için gerek ve yeter koşul o modülün lineer kompakt bir altmodülüne göre bölüm modülünün zayıf tümlenmiş (tümden zayıf tümlenmiş) olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to give a survey about some classes of modules including supplemented, weakly supplemented, totally supplemented and totally weak supplemented modules over commutative Noetherian rings, in particular over Dedekind domains based on results of H. Zöschinger, P. Rudlof and P. F. Smith. A module is weakly supplemented if and only if the factor of that module by a finite direct sum of its hollow submodules is weakly supplemented. A module is weakly supplemented (totally weak supplemented) if and only if the factor of it by a linearly compact submodule is weakly supplemented (totally weak supplemented).