Preparation and characterization of corn zein coated polypropylene (PP) films for food packaging applications
Gıda ambalajı uygulamaları için mısır proteini kaplı polipropilen (PP) filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 202180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA TIHMINLIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. BANU ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde biyobozunur özellikteki polimerlerin petrol türevli sentetik polimerlere kıyasla doal ve geri dönüebilir olmaları nedeniyle, yüksek miktarda tüketilen gıda ambalajlarında kullanılmaları hedeflenmektedir. Bu çalımada, mısırın yapısındaki en önemli protein olan ve film oluturma özelliiyle dikkat çeken zein'in, polipropilen (PP) ambalaj filmleri üzerine kaplanmasıyla elde edilen yeni bir tür kaplı filmlerin gıda ambalajlarında kullanılmasına yönelik uygunluunun incelenmesi amaçlanmıtır. Uygulanan kaplamanın, yüzeyden kimyasal olarak kolayca ayrılabilmesi ve bu sayede PP'nin yüksek oranda geriye dönümesine olanak salaması nedeniyle, pahalı ve sentetik kaplama amaçlı polimer filmlere alternatif olabilecektir. En uygun ambalaj ölçütlerini elde etmek açısından kaplama içeriinde yer alan çözücü, mısır proteini, plastikletirici yüzdesi ve tipinin kaplı PP filmlerinin su buharı ve oksijen geçirgenlii, mekanik, ısıl, optik ve yüzey özelliklerine etkileri detaylıca saptanmıtır. Mısır proteini (zein) sırasıyla %70'lik ve %95'lik etil alkol ile 50oC'de farklı oranlarda (%5 ve 15%) çözülmü, ve kırılganlıının azaltılmasına yönelik iki tür plastikletirici (polietilenglikol ve gliserol) düük ve yüksek oranlarda (%20, %50) ilave edilerek, PP'nin önceden korona ile modifiye edilmi yüzeyine çözüü döküm tekniiyle kaplanmıtır. Mısır proteininin kaplanmasıyla elde edilen PP filmler iyi dı görünümleri ve esneklikleriyle göze çarpmılardır. Elde edilen sonuçların istatistiksel çözümlemesi, kaplama içeriinde yer alan mısır proteini ve plastikletirici oranlarının, ayrıca plastikletirici türünün kaplı PP film özelliklerine en etkili parametreler olduunu göstermitir.
Özet (Çeviri)
The plasticized corn-zein coatings on polypropylene (PP) films as an alternative to multilayer packaging films consisting of non-degradable polymers were prepared to evaluate barrier, mechanical, thermal, surface and optical properties of the resulting coated film, as affected by coating formulation (solvent, corn-zein, plasticizer concentration, and plasticizer type). PP films coated with corn zein were obtained through a simple solvent casting method. Corn-zein with different amounts (5% and 15%) was dissolved in 70% and 95% aqueous ethanol solution at 50oC, respectively. Solutions of corn-zein plasticized by polyethylene glycol (PEG) and glycerol (GLY) with various levels (20% and 50%) were applied on corona-discharged-treated PP film. The resulting corn-zein coated PP films showed good appearance, flexibility and adhesion between the coating and the base film.