Hydrodynamic interaction in rotational flow
Rotasyonel akışta hidrodinamik etkileşim
  1. Tez No: 202179
  2. Yazar: FİLİZ ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dikey yerletirilmi silindirler arası su dalgası etkileimi problemi, su dalgalarının kırınımı ve Bessel fonksiyonlarının toplam teoremi (Addition theorem) kullanılarak çalııldı. Fiziksel kabullerden elde edilen, linear sınır deer problemi, zaman uyumlu dalgalar için yaklaık matematik modeli gibi kullanıldı. Serbest yüzeyde dorusal olmayan sınır artları için dorusallatırma prosedürü tanımlandı. Problem Bessel fonksiyonları için toplam teoremi kullanılarak çözüldü. Uzun dalga yaklaımı olarak da bilinen k 0 limit durumu Bessel fonksiyonlarının limit formları kullanılarak incelenmitir. Girdap (vortex)-silindir etkileimi, karmaık hızın Laurent seri açılımı ve Çember teoremi (Circle Theorem) içeren benzer yöntem kullanılarak incelenebilir. Fakat henüz gelitirilemedi. Halka bölgesindeki, konformal olarak iki silindirli sonsuz bölgeye elenebilen girdap dinamikleri, q- hesaplama terminolojisi kullanılarak incelenmitir. Son olarak, halka bölgesindeki girdap-silindir etkileim probleminin sonucu, uygun dönüüm kullanılarak, iki silindirli sonsuz bölgeye dönütürülür. Görüntü temsili, ters görüntü ileyiinin (mekanizmasının), w-düzlemi için sıfır ve sonsuzda, z-düzlemi içinse a ve 1/a'da yııldıını açıkça gösterir.
Özet (Çeviri)
The interaction of water waves with arrays of vertical cylinders problem is studied using diffraction of water waves and addition theorem for bessel functions. The linear boundary value problem which is derived from physical assumptions is used as the approximate mathematical model for time-harmonic waves. Linearization procedure is described for the nonlinear boundary conditions on the free surface. The problem is solved by using Addition theorem for Bessel functions. Limiting case, k 0, known as long wave approximation, is analysed using limiting forms of Bessel functions. Vortex-cylinder interaction is analyzed using a similar technique involving Laurent series expansions of complex velocity and the Circle Theorem. But this method failed to work. Further analysis is necessary. Vortex dynamics is analysed in annular domains, which can conformally be mapped into infinite domain with two cylinders, using the terminology of q-calculus. Finally, the result of vortex-cylinder interaction in annular domain is transformed into the infinite domain with two cylinders using conformal mapping. Image representation clearly shows the mechanism of inverse images which accumulate at zero and infinity in the w-plane and a and 1/a in the z-plane.