Tarımda bitki besleme amaçlı Cu ve içeren şelat bileşiklerinin hazırlanması ve etkinliklerinin araştırılması
Preparation and evaluation of chelate compounds containing Cu and for plant nutrition in agriculture
- Tez No: 561370
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada etilendiamin tetrapropionik asid (EDTPA) ve dietilentriamin pentapropionik asid (DETAPPA) sırası ile etilendiamin ve dietilentriaminin metil akrilat ile reaksiyonundan iki farklı ligand olarak sentezlenmiş ve bu ligandlardan hareketle bakır ve mangan kompleksleri hazırlanmıştır. Kompleksler hazırlanırken CuCl2.2H2O ve MnCl2.4H2O metal tuzları kullanılmıştır. Hazırlanan metal kompleksleri ve ligandların karakterizasyonları FT-IR, UV-Vis ve Kütle spektroskopisi metodu ile yapılmış ve kimyasal yapıları açıklanmıştır. Bitki besleme denemelerinde ise Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen ADA-9510 isimli genotip kullanılmıştır. Hoagland çözeltisindeki Mangan ve Bakır miktarlarına karşılık olarak sentezlenen kompleksler kullanılmıştır. Bununla birlikte bir grup bitki mangan ve bakır eksikliğine maruz bırakılmıştır. Hoagland çözeltisi ile beslenen bitkiler kontrol olarak değerlendirilmiştir. Buna karşılık K6[EDTPA]2Mn ve K6[EDTPA]2Cu ile K[DETAPPA]Mn, K[DETAPPA]Cu ve NH4[DETAPPA]Cu kompleksleri ile beslendi. Hoagland çözeltisinde Cu ve Mn eksikliğine maruz bırakılmış stres grubunun bazı fizyolojik ve biyokimyasal parametreleri yardımıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ethylenediamine tetrapropionic acid (EDTPA) and diethylenetriamine pentapropionic acid (DETAPPA) were synthesized as two different ligands from the reaction of ethylenediamine and diethylenetriamine with methyl acrylate, respectively, and copper and mangan complexes were prepared from these ligands. CuCl2.2H2O and MnCl2.4H2O metal salts were used in the preparation of complexes. The characterization of the prepared metal complexes and ligands were made by FT-IR, UV-Vis, and Mass Spectroscopy method and their chemical structures were explained. In the plant feeding experiments, ADA-9510 genotype which was taken from Sakarya Corn Research Institute was used. Complexes synthesized were used in response to the amounts of Manganese and Copper in the Hoagland solution. However, a group of plants were exposed to manganese and copper deficiencies. Plants fed with Hoagland solution were evaluated as controls. In contrast, K6[EDTPA]2Mn and K6[EDTPA]2Cu were fed with K[DETAPPA]Mn, K[DETAPPA]Cu and NH4[DETAPPA]Cu complexes. Cu and Mn deficiency in the Hoagland solution were examined comparatively with some physiological and biochemical parameters of the stress group.