Analysis of stochastic dynamical systems
Stokastik dinamik sistemlerin analizi
  1. Tez No: 202183
  2. Yazar: MESUT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ACAR SAVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, stokastik dinamik sistemlerin analizi, stokastik diferansiyel denklemler bağlamında incelenmiştir. Stokastik dinamik sistemlerin ilk örneği olarak, Brown hareketi, türetilmesi ve özellikleri, incelendi. Daha sonra stokastik diferansiyel denklemlerin analitik ve nümerik çözüm metodları , bu metodların türetilmesi, bu metodlara ilişkin fiziksel örnekler çalışıldı. Öte yandan bir rastsal değişkenin bilgisayar ortamında oluşturulmasında yüksek öneme sahip olan rastgele sayı üreteç algoritmaları incelendi ve son olarak doğrusal stokastik diferansiyel denklemlerin nümerik çözümü için yeni bir Matlab-Simulink bloğu geliştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis of stochastic dynamical systems have been considered in the sense of stochastic differential equations (SDEs). Brownian motion, which can be considered as a first example of stochastic dynamical systems, its derivation and its properties have been investigated, then the analytic and numerical solution methods of SDE have been studied with the examples from the physical world. In order to construct a random variable in a computer environment, random number generation algorithms have also been investigated. Finally a Matlab-Simulink block for numerical solutions of linear SDEs has been newly developed.