Speciation of chromium in waters via sol-gel preconcentration prior to atomic spectrometric determination
Atomik spektrometrik tayin öncesi sol-jel önderiştirme yardımıyla sulardaki kromun türlenmesi
- Tez No: 202182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAL SHAHWAN, PROF. DR. AHMET E. EROĞLU, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Krom doal örneklerde iki kararlı yapıda, Cr(III) ve Cr(VI) formlarında, bulunur. Doal sulardaki krom deriimi genellikle birkaç ?g/L seviyesindedir. Bu düük deriim ya yüksek duyarlıa sahip analitik teknikler kullanımını ya da enstrümental tayin basamaından önce uygun ön-deritirme metotlarına bavurmayı gerektirir. Bu çalımada alevli atomik absorpsiyon spektrometri (FAAS) tayini öncesi silika jel ile 3-merkaptopropiltrimetoksisilan, 3-aminopropiltrimetoksisilan, L-glutamic asit dimetil ester, aminofenol, aminotiofenol ve aminobenzotiazol tepkimeye sokularak, yüzeyinde merkapto veya amino fonksiyonel grupları bulunan bir reçine hazırlanmıtır. Sentezlenen tutucu yüzeyin karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu (SEM/EDS), termal gravimetrik analiz (TGA) ve elemental analiz metotları ile yapılmıtır. Sentezlenen sorbentler arasında silika amino ve amino sol-jelin en yüksek tutma kapasitesine sahip olduu gözlenmitir. Adsorbanın çeitli çözeltilerdeki Cr(III) and Cr(VI) türlerinin ön-deritirilmesi çalımalarına uygunluu kesikli (batch) metot tutturma deneyleri ile test edilmitir. pH 4'ten sonra silika aminonun Cr(III) ve Cr(VI) formlarının her ikisini, amino sol-jelin ise sadece Cr(III)'ü tuttuu gözlenmitir. Silika amino ve amino sol-jel miktarının tutunmaya etkisi optimum pH'de incelendi ve 0.05 g. amino sol-jelin 20 mL 1.0 mg/L Cr(III) ve Cr(VI) çözeltisi için % 100 tutunma saladıı belirlendi. Aynı deney silika amino ile tekrarlandı ve gerekli miktar 0.1 g. olarak bulundu. Amino sol-jel ve silika aminonun Cr(III) ve Cr(VI)'nın balangıç deriimlerinden ne ekilde etkilendii, 1.0, 10.0, 25.0 and 50.0 mg/L standart çözeltilerle incelendi. Eluent olarak 2.0 M HCl kullanıldı ve geri kazanım deerlerinin % 60 ile 80 arasında deitii saptandı.
Özet (Çeviri)
Chromium occurs in natural samples in two relatively stable valence states, i.e. in the form of Cr(III) and Cr(VI) species. Their concentration in natural waters is usually very low, in the order of a few ?g/L. This low concentration necessitates either the use of very sensitive analytical techniques or the application of suitable preconcentration methods prior to instrumental determination. In the present study, a resin having immobilized mercapto or amino functional groups was prepared by reacting silica gel with 3-mercaptopropyltrimethoxysilane, 3-aminopropyltrimethoxysilane, L-glutamic acid dimethyl ester, aminophenol, aminothiophenol and aminobenzothiazol for the preconcentration of Cr(III) and Cr(VI) species in waters prior to their determination by flame atomic absorption spectrometry (FAAS). Characterization of the novel sorbents were performed using scanning electron microscopy (SEM/EDS), thermo gravimetric analysis (TGA) and elemental analysis. Among the sorbents synthesized, amino sol-gel and silica amino have been shown to be efficient in terms of sorption capacity. The applicability of the new sorbents for the preconcentration of Cr(III) and Cr(VI) species in waters was examined by batch method. After pH 4, silica amino could quantitatively sorb both Cr(III) and Cr(VI) whereas amino sol-gel sorbed only Cr(III). Effect of the amount of silica amino and amino sol-gel was examined at the optimum pH. The optimum amount of silica amino for quantitative sorption was found to be 0.1 g for 20.0 mL of 1.0 mg/L Cr(III) and Cr(VI) solutions whereas that of amino sol-gel was 0.05 g for 20.0 mL of 1.0 mg/L for both species. The effect of Cr(III) and Cr(VI) concentrations on amino sol-gel and silica amino were investigated at the initial concentrations of 1.0, 10.0, 25.0 and 50.0 mg/L. Elution was realized with 2.0 M HCl, and the percent recovery values changed between 60 and 80%.