Preconcentration of rare earth elements (REEs) using silica gel modified with several functional groups
Nadir toprak elementlerinin çeşitli fonksiyonel gruplarla modifiye edilmiş silika jel ile ön-deriştirilmesi
- Tez No: 202184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET E. EROĞLU, DOÇ. DR. TALAL SHAHWAN, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çevre örneklerindeki nadir toprak element tayinleri genellikle spektrometrik ve kromatografik tekniklerinin yanı sıra plazma teknikleri (endüktif elemi plazma optik emisyon spektrometri, ICP-OES, ve endüktif elemi plazma kütle spektrometri, ICP-MS) ile gerçekletirilmektedir. Plazmaya dayalı bu teknikler nadir toprak elementlerinin tayini için etkili yöntemler olarak bilinse de; bu elementlerin deriimlerinin çok düük olması ve numunelerin içerdii aır matriksten dolayı, doru ve güvenilir sonuçlar elde etmek için enstrümantal ölçümlerden önce etkili bir matriks ayırma/ön-deritirme ilemi gerekmektedir. Bu çalımada, silika jele N ve S fonksiyonel grup içeren çeitli organik gruplar takılmaya çalıılmıtır. Modifiye silika jelin, çevre örneklerindeki nadir toprak elementlerinin ICP-MS veya ICP-AES ile tayininden önce ön-deritirilmesinde kullanılması önerilmektedir. Bu organik gruplar (3-aminopropil)trimetoksisilan, (3- merkaptopropil)trimetoksisilan, 2-aminofenol, 2-aminotiyofenol, 2-aminobenzotiazol ve L-glutamik asit dimetil esterdir. Çalımalar nadir toprak elementlerinin sadece (3- aminopropil)trimetoksisilan, (3-merkaptopropil)trimetoksisilan modifiye edilmi silika jel tarafından geni bir pH aralıında tutunduklarını (pH>3) göstermitir. Yüksek deriimlerde yapılan sorpsiyon çalımalarında, silika-aminonun, 10.0 mg/L'ye kadar olan deriimlerdeki nadir toprak elementlerini %80'den daha fazla bir oranda tuttuu bulunurken, silika jel sadece %30'unu tutabilmitir. Sorbentten geri alma çalımalarında, 1.0 M HNO3 kullanılmıtır. Takip eden çalımalar silikaamino ile gerçekletirilmitir. Deiyonize su, çeme suyu, deniz suyu ve jeotermal sulara dıardan yapılan katımların geri kazanım testlerinde (spike recovery tests), %81-110 arasında deien deerler elde edilmitir.
Özet (Çeviri)
Determination of rare earth elements (REEs) in environmental samples can be performed by inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES) and inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS), in addition to other spectrometric and chromatographic methods. Although these plasma-based techniques offer a good quality data for the determination of REEs, an efficient separation/preconcentration technique prior to instrumental measurements may still be required due to low concentrations and the presence of heavy matrix, in order to achieve accurate and reliable results. In this study, silica gel modified with various organic compound containing S and N functional groups was proposed as adsorbent material for preconcentration of REEs in environmental waters before ICP-MS determination. These organic compounds are (3-aminopropyl)trimethoxysilane (APTMS), (3-mercaptopropyl) trimethoxysilane (MPTMS), 2?aminophenol, 2-aminothiophenol, 2- aminobenzothiazole and L-glutamic acid dimethyl ester. It was shown that REEs can be sorbed by only APTMS and MPTMS modified silica gel quantitatively in a broad pH range (pH>3). At high REEs concentration APTMS modified silica gel (silicaamino) worked better than silica gel. Up to 10.0 mg/L, silica-amino have sorbed higher than 80% of the REEs while silica gel could sorb only 30% of them. Among the sorbents investigated silica-amino was chosen for subsequent experiments. Desorption from APTMS modified silica and silica gel was realised with 1.0 M HNO3. Spike recovery tests were performed in various water types including ultra pure water, sea water, tap water and geothermal water and were found to change between 81-110%