Pompalarda yüzey pürüzlülüğünün ve kaçakların performans üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Research of the affects of surface roughness and loses on pumps's performance
  1. Tez No: 202251
  2. Yazar: ERKAN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Santrifüj pompa dizaynlarında çok özel durumlar dısında, hedef maksimum verime ulasabilmektir. Pompa verimindeki yüzdesel olarak saglanan çok az artıslar dahi, uzun süre çalısan, özellikle yüksek güçlerde motor kullanan pompalarda toplamda yüksek enerji tasarrufları saglamaktadır. Bu hedef dogrultusunda fan ve gövde yapıları dizayn edilirken, bazı diger faktörlerde pompaların verimlerini etkilemektedir.Bu faktörlerden bir tanesi de pompa malzemesi ve malzeme ile döküm kalitesine baglı olan yüzey pürüzlülügüdür. Yüzey pürüzlülügü, sadece malzemeye baglı olmayıp, isleme ve döküm kalitesine de baglıdır. Bu çalısmada, gövde malzemesi GG25 olan bir yatay santrifüj pompada, yüzey pürüzlülükleri farklı olan 3 farklı malzemeden çark kullanılarak yapılan deneylerle, pompa veriminin nasıl degistigi test edilmistir. Aynı pompa gövdesinde, bronz, AISI316 Paslanmaz çelik ve GG25 Döküm demir malzemeden çarklar 6sar farklı çalısma noktasında test edilmistir.Her noktadaki basma yüksekligi ve debi degerleri ile pompa motorunun çektigi amper ölçülmüs, motor verimi de dikkate alınarak, verim egrileri çizilmistir. Bu çizimlerden sonra yüzey pürüzlülügünün verim üzerinde etkisi oldugu tespit edilmistir. Çalısmalar göstermistir ki, pompa çarkının yüzey pürüzlülügünün düsürülmesi pozitif olarak yüzdesel verimi etkilemektedir. Anahtar Kelimeler ; Santrifüj, pompa, verim, yüzey pürüzlülügü, hidrolik kaçaklar, enerji tasarrufu, çark.
Özet (Çeviri)
In the design of cantrifugal pumps, except in very special conditions, the aim is always to reach the maximum efficiency. Even a little increase in rational efficiency, especially in the pumps those work long time per day with a high power motors, provides high energy savings. Due to this aim not only the design of the impellers and the volute but there are some other parameters those affect the pump efficiency.One of these parameters is the pump material and the surface roughness which depends on this material, and the moulding quality. Surface roughness does not only depend on the material but it also depends on the quality of moulding and mechanical treatment. In this study, some tests have been done on a horizontal centrifugal pump which has a GG25 volute by using 3 different impellers which are made by different materials and the efficiency has been determined. In the same pump volute, bronze, AISI316 stainless steel and GG25 impellers have been tested on 6 different operating points for each.On each operating point, the head, flow and the amperage have been measured and by taking the motors efficiency into consideration, the efficiency curves have been drawn. After obtaining the efficiency curves, it has been noticed that the surface roughness has effected the pump efficiency. As a conclusion of the investigations, reducing the surface roughness of the impeller, effects the pump efficiency positevely. Key Words ; Centrifugal, pump, efficiency, surface roughness,hydrolic losses, energy saving, impeller.