Silica gel-su çiftinin ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılması
  1. Tez No: 3908
  2. Yazar: YÜCEL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
_ ı - ÖZET Bu çalışmada günümüzde önem kazanmış Adsorpsiyonlu Isı Pompaları teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada silica gel-su çiftinin ısıtma ve soğutma sis temlerinde kullanılabilirliği üzerinde durulmuş ve çifte ait izoster eğrileri, kurulan deney düzeneğinde çıkartılmıştır. Çıkarılan izoster eğrilerinin ışığı altında silica gel-su çifti için teorik hesaplar yapılmış ve diğer adsorbent-adsorbate çiftleri ile karşılaştırmalar ya pılmıştır. Adsorpsiyonlu ısı pompası olarak çalıştırılabilecek bir sistem kurularak deneyler yapılmış; çalışma veri leri teorik ile karşılaştırılmıştır. Bütün bunların ışığı altında silica gel-su çiftinin ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılabileceği an cak çiftin performansının zamanla değişiminin etüdünün yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 11 - X SUMMARY In this work adsorption heat pump, which has gained considerable interest in recent years, theorically and experimentally has been studied. The purpose of this study has been focused on using of silica gel-water pair in ad sorption heat pump for heating, cooling and energy reco very purposes. For theorically study, adsorption isoster diagram of silica gel-water pair has been determined by a test system which had been constructed for this purpose. Theorical results-such as heating and cooling performance, heating and cooling load etc. for different ranges of pressure and temperature-have been determined on the basis of this diagram and these results have been compared with other adsorbent-adsorbate pairs. Silica gel-water pair has been tested in an hermetically sealed adsorption heat pump system and the results of these experiments were compared with the theorical results. This work has showed that silica gel-water pair could be used in adsorption heat pump systems with high perfor mance, but some further work is required for testing the performance after several cycles.