Uludağ'da yayılış gösteren Quercus sp. epifitik likenleri üzerinde taksonomik incelemeler
Taxonomic investigations on the epiphytic lichens on Quercus sp. of Uludağ
- Tez No: 202256
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Botanik, Botany
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu arastırmada Türkiye'de genis bir yayılısa sahip olan Quercus cinsinin Uludag'da yayılıs gösteren taksonları üzerinde gelisen epifitik liken çesitliliginin belirlenmesi amaçlanmıstır. Epifitik liken örnekleri Uludag' da yayılıs gösteren Quercus cerris L. var. cerris, Quercus frainetto Ten., Quercus infectoria Oliver subsp. infectoria, Quercus petraea (Mattuschka) Liebl. subsp. iberica, Quercus petraea (Mattuschka) Liebl. subsp. petraea, Quercus pubescens Willd. ve Quercus robur L. subsp. robur L üzerinden toplanmıstır. 06.06.2004-24.05.2006 tarihleri arasında, 30 istasyondan toplanan toplam 765 liken örnegi incelenerek 15 familyada 34 cinse ait 85 liken taksonu tespit edilmistir. Bunlardan 7 liken taksonu Bursa için yeni kayıttır. Bursa için yeni kayıt olan taksonlar; Candelariella reflexa (Nyl.) Lettau, Cladonia digitata (L.) Hoffm., Lecanora allophana (Ach.) Rühl., Lecanora expallens Ach., Lecanora glabrata (Ach.) Malme, Lecanora intumescens (Rebent.) Rabenh. ve Usnea chaetophora Stirt'dır. Quercus cerris var. cerris üzerinden 61, Quercus frainetto üzerinden 21, Quercus infectoria subsp. infectoria üzerinden 21, Quercus petraea subsp. iberica üzerinden 59, Quercus petraea subsp. petraea üzerinden 56, Quercus pubescens üzerinden 31, Quercus robur subsp. robur üzerinden ise 19 liken taksonu tespit edilmistir. Anahtar Kelimeler : Likenler, Liken çesitliligi, Quercus cerris var. cerris, Quercus frainetto, Quercus infectoria subsp. infectoria, Quercus petraea subsp. iberica, Quercus petraea subsp. petraea, Quercus pubescens ve Quercus robur subsp. robur, Uludag, Bursa, Türkiye.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the epiphytic lichen diversity on Quercus sp. taxa of Uludag which is a widespread genus in Turkey. The epiphytic lichen taxa are collected from Quercus cerris L. var. cerris, Quercus frainetto Ten., Quercus infectoria Oliver subsp. infectoria, Quercus petraea (Mattuschka) Liebl. subsp. iberica, Quercus petraea (Mattuschka) Liebl. subsp. petraea, Quercus pubescens Willd. and Quercus robur L. subsp. robur L. which spread all over Uludag. 85 lichen taxa belonging to 34 genera and 15 families were determined from 765 lichen samples collected from 30 stations from 06.06.2004 to 24.05.2006. Seven lichen taxa for Bursa are new records. The new records for Bursa are Candelariella reflexa (Nyl.) Lettau, Cladonia digitata (L.) Hoffm., Lecanora allophana (Ach.) Rühl., Lecanora expallens Ach., Lecanora glabrata (Ach.) Malme, Lecanora intumescens (Rebent.) Rabenh. and Usnea chaetophora Stirt. The number of the lichen species growing on Quercus cerris var. cerris is 64, on Quercus frainetto is 21, on Quercus infectoria subsp. infectoria is 21, on Quercus petraea subsp. iberica is 59, on Quercus petraea subsp. petraea is 56, on Quercus pubescens is 31 and on Quercus robur subsp. robur is 19 lichen taxa. Key Words : Lichens, Lichen diversity, Quercus cerris var. cerris, Quercus frainetto, Quercus infectoria subsp. infectoria, Quercus petraea subsp. iberica, Quercus petraea subsp. petraea, Quercus pubescens ve Quercus robur subsp. robur, Uludag, Bursa, Turkey.